Parodontiidi ravi
Hammaste väljakukkumise peamiseks põhjuseks on igemehaigus nimega parodontiit.
80% üle 35-aastastest inimestest põevad kroonilisi igemehaigusi. Parodontiidi varajastes staadiumites ei ole paljud inimesed sellest isegi teadlikud.
Mida kiiremini parodontiidi raviga alustada, seda kiirem, tulemuslikum ning odavam see on!
Võta enda igemete tervis kontrolli alla ja tule parodontoloogi konsultatsioonile!
Peale 30ndat eluaastat suureneb nii meestel kui ka naistel igemehaiguste risk.
Õnneks piisab raskekujulise igemehaiguse ennetamiseks või ravimiseks vaid ühest sammust – selleks tuleb Sul tulla parodontoloogi konsultatsioonile.
Algstaadiumis on parodontiidi ravi üldjuhul edukas ega lase haigusel põhjustada pöördumatuid tagajärgi nagu hammaste väljalangemine.
Parodontiit võib areneda ka ilma sümptomiteta
Parodontiidi riskigruppi kuuluvad kõik vähemalt 35-aastased täiskasvanud. Meie praktika näitab, et ca 80 protsenti täiskasvanutest, kellel puuduvad otsesed sümptomid, võivad sellest hoolimata põdeda varajases staadiumis parodontiiti või on neil suus selleks soodne keskkond.
Kuna parodontiit, mida nimetatakse mõnikord ka “vaikseks haiguseks”, ei põhjusta sageli valu, siis ei pruugi Sa teadlik olla, et haigust põed.
Kui aga probleemile õigeaegselt tähelepanu pöörata, on võimalik haiguse teket või selle arengut takistada.
Selleks, et ennetada igemete ja hammaste tervisega seonduvaid probleeme ning säästa ravile kuluvat raha, tule parodontoloogi konsultatsioonile.
Parodontiidi sümptomid
- Veritsevad igemed hammaste harjamise või söömise ajal
- Vere maitse suus peale söömist
- Igemete turse, punetus või ebaühtlane värvus
- Taanduvad igemed
- Halb hingeõhk
Haiguse hilisemas staadiumis sümptomid süvenevad ja hambad võivad hakata loksuma ning asukohta muutma. Samuti võivad hammaste vahele tekkida tühimikud ning hambajuured paljastuvad. Hambad võivad külmade ja kuumade toitude ning jookide suhtes tundlikuks muutuda.
Kui Sul esineb vähemalt üks eelpool mainitud sümptomitest, siis võta ühendust parodontoloogiga
Parodontiidi põhjused ja riskigrupid
Peamine põhjus on halb suuhügieen. Ebaregulaarse hammaste harjamise tõttu moodustub hammaste pinnale katt, mis võib muutuda ajapikku kõvaks hambakiviks. Hambakattu on võimalik eemaldada, kui Sa harjad kaks korda päevas hambaid ning puhastad hambaniidiga ka hambavahesid. Kui Sa kattu korralikult ei eemalda, siis hakkab ige hamba küljest tasapisi lahti tulema, mistõttu tekib igemetasku ning katt tungib igemepiiri alla. Aja jooksul hävib hambaid toetav luu, igemed taanduvad ning lõpuks hakkavad hambad loksuma ja kukuvad välja.
Lisategurid, mis soodustavad parodontiiti:
- Suitsetamine. Suitsetajatel on suurem tõenäosus haigestuda parodontiiti. Haigus võib neil kiiremini ka süveneda. Samuti väheneb tõenäosus pärast ravi paraneda ning haigus võib ravi lõppedes uuesti ägeneda.
- Suhkruhaigus ehk diabeet suurendab parodontiidi levikut, selle kulgu ja raskusastet.
- Emotsionaalne stress ja depressioon võivad soodustada parodontiidi teket, samuti võivad need mõjutada igemehaiguse kulgu ja progresseerumist.
- Ebatervislik toitumine ning vitamiinide ja mineraalainete puudus võivad muuta organismi infektsioonidele vastuvõtlikumaks. Samuti tekib põletik kergemini ning ka ulatuslikumalt.
- Teatud ravimid, nt mõned kõrgvererõhktõve ravimid ja epilepsiavastased preparaadid, võivad põhjustada igemete paksenemist. Suurenenud igemed katavad osaliselt Sinu hamba ning muudavad hambakatu eemaldamise keerulisemaks. Tulemuseks on bakteriaalne hambakatt, mis soodustab põletikulisi muutuseid igemetes, mis viib omaokorda gingiviidi and võimalik, et ka parodontiidini.
- Kilpnäärmehaigused. Enamusel tõsise parodontiidiga patsientidel on suuremal või väiksemal määral kilpnäärme probleeme.
Parodontoloogi ülevaatus kingib Sulle südamerahu!

- Parimal juhul saad Sa peale konsultatsiooni olla kindel, et Sinu suu tervis on korras ja Sul puudub parodontiiti haigestumise risk.
- Lisaks räägib parodontoloog Sulle, kuidas oma suutervise eest ka edaspidi hoolt kanda.
- Kui arst siiski tuvastab põletikulised igemed või parodontiidi, koostab ta Sulle individuaalse raviplaani, et olukord kontrolli alla saada.
Parodontoloogi esmane konsultatsioon
Mida tehakse visiidil?
Esmalt tuleb täita üldtervisliku seisundi kohta käiv ankeet. Seejärel koostab arst hammaste, igemete ja suuõõne seisundi kohta ravikaardi. Parodontoloog kontrollib visiidi käigus Sinu igemeid ning lisab haiguslikud sümptomid, nt veritsus, turse, igemetaskud ja mädane eritus, ravikaardile. Järgneb hinnang ning võimalikud järgnevad sammud koos põhjaliku selgitusega, kuidas probleemid lahendatakse. Konsultatsiooni käigus annab parodontoloog ka ülevaate parodontiidi ravi maksumusest.
Kui palju maksab?
Parodontoloogi esmane konsultatsioon maksab 40 eurot. Tänu sellele, et Periodent Hambaravi on haigekassa lepinguline partner, on konsultatsiooni maksumus haigekassa poolt kindlustatutele osaliselt kaetud.
Kui kaua kestab?
Esmane parodontoloogi konsultatsioon võtab sõltuvalt Sinu suu tervislikust seisundist aega ca 30 kuni 60 minutit.
Miks tulla parodontoloogi visiidile just Periodent hambakliinikusse?
Periodent on parodontoloogiale ehk igemeravile spetsialiseerunud hambakliinik. Lisaks inimeste hammaste ja igemete tervise eest hoolitsemisele seisab Periodent hea ka valdkondliku arengu eest. Periodent korraldab iga-aastast parodontoloogia teemalist rahvusvahelise mõõtmega konverentsi.
Lisaks igemete seisundile annab parodontoloog detailse ülevaate ka Sinu hammaste olukorrast. Arst märgib saadud info ravikaardile, mille Sa saad oma hambaarsti juurde vastuvõtule minnes kaasa võtta.
Tea, et soovi korral saad Sa kõik oma hammastega seotud probleemid Periodent kliinikus ära lahendada. Meie meeskonda kuuluvad mitmekülgse kompetentsiga eksperdid, nt juureravi-, proteesimise-, implantatsiooni- ja suukirurgiaspetsialistid.
Periodent hambakliinik asub mugavas asukohas Kristiines, mis on vaid 10 minuti kaugusel kesklinnast. Parkimine maja juures on tasuta.

Sul on veel küsimusi?
Parodontoloog ehk rahvakeeli igemearst on hambaarst, kes on hambaid ümbritsevate kudede ehk parodondi haiguste ärahoidmisele ja ravimisele pühendunud spetsialist. Parodontoloog on saanud oma kvalifikatsiooni ülikoolis õppides, millele lisandub ka kolm aastat residentuuri. Parodontoloogi teadmised ja kogemus aitavad tuvastada parodontiiti ka varajases staadiumis, mida tava hambaarst ei pruugi ära tunda või sellele piisavalt tähelepanu pöörata.
Kuna parodontiit võib kulgeda ka ilma sümptomiteta, siis ei pruugi Sa mõnda aega arugi saada, et Sinu suu tervisega midagi halvasti on. Ka veritsevad igemed ning halb hingeõhk ei tekita inimeste jaoks sageli suurt probleemi. Kuid, nende sümptomite varjus areneb esialgu süütuna näiv probleem põletikuks ja sealt edasi parodontiidiks.
Mis võib juhtuda, kui Sa ei ravi parodontiiti?
- Igemehaigus süveneb
- Igemed taanduvad, hambad võivad loksuma hakata ja hammaste vahele ilmuvad vahed
- Hingeõhk on endiselt ebameeldiv
- Hambad ja igemed võivad muutuda valulikuks
- Hambad võivad välja kukkuda
Tegemist on aega ja oskuseid nõudva põhjaliku ülevaatusega. Parodontoloogi konsultatsiooni käigus antakse hinnang Sinu igemete seisukorrale. Igemete halvast tervisest räägivad igemete turse, veritsus, igemetaskud ja mäda.
Seejärel koostab parodontoloog individuaalse ravikaardi, kus on ära märgitud Sinu suu- ja hammaste seisund ning parodontiidi ravi etapid.
Lõpuks räägib parodontoloog Sulle põhjalikult igemete tervisest, parodontiidist, ravivõimalustest, ennetusest ja kogu raviprotsessist, sh maksumusest.
Esmane konsultatsioon maksab 40 eurot. Kui konsultatsiooni käigus probleemi ei tuvastata, siis on järgmine ülevaatus alles aasta pärast.
Igemepõletiku (ehk gingiviidi) või parodontiidi ravi puhul on maksumus seda odavam ja ravitulemus seda parem, mida varem probleemile jaole saab. Näiteks algava parodontiidi puhul piisab 2-3 visiidist, kus teostatakse konservatiivseid parodontiidi raviprotseduure (hammate sügavpuhastus hambakivist ja -katust, igemetaskute puhastamine, hambajuurte silumine). Kaugelearenenud parodontiidi ravi nõuab mõnikord ka kirurgilist sekkumist.
Parodontiidi tagajärjel kaotatud hammaste asendamine on tunduvalt kallim kui parodontiidi ravi.
Pigem on tegemist mõningase ebamugavustundega, mis kaasneb pea iga hambaravi protseduuriga. Moodsas hambaravis kasutatavad valuvaigistid on väga efektiivsed, tänu millele kulgevad kõik protseeduurid kergemalt ja ilma valuta. Julgeme väita, et igemete tervise korda saamisega kaasneb hoopis kergendustunne.
Kui Sinu igemetega on kõik korras, siis võtab kindlustunde saamine aega vaid ühe külastuse. Probleemi korral kehtib järgmine reegel: mida kiiremini raviga alustada, seda lühem see periood ka on.
Parodontontiidi ravi eesmärk on parandada igemete tervist, mis vähendab omakorda haiguse tagajärjel tekkinud hammaste liikuvust. Kui aga Sinu hambad juba loksuvad, on võimalik need n-ö lahasesse panna. Lahas hoiab hambad paigas ja muudab söömise tunduvalt mugavamaks. Kui luud on võimalik taastada, siis saab eemaldada ka lahase ning elu jätkub vanaviisi.
Ravi tulemused:
- Igemed on tervemad, need ei ole enam harjates valusad ega veritse
- Suurem kindlustunne, sest Sinu hingeõhk on tunduvalt värskem
- Hambad ei loksu nii palju kui varem
- Süües tekkiv ebamugavustunne on kadunud
- Hambad ei kuku nii kergesti välja.
Suures plaanis on Sul kaks võimalust: oodata kuni ilmnevad esimesed sümptomid (või süvenevad juba olemasolevad) või võtta oma igemete ja suu tervis kontrolli alla ning tulla konsultatsioonile. Ole julge ja tule konsultatsioonile!
Registreeri parodontoloogi konsultatsioonile
Pärast vormi täitmist võtame Sinuga esimesel võimalusel ühendust, et konsultatsiooniajas kokku leppida.