fbpx

Laste hambaravi

Meie kliinikus on laste hambaravi kvaliteetne, tulemuslik ja valutu. Meie laste hambaarstidel on suur kogemus, mis võimaldab igale väikesele patsiendile sobiva lähenemise leida.

Laste hambaravis pakume järgmisi teenuseid:

  • Lastehambaarsti konsultatsioon (profülaktiline ülevaatus ja suuhügieeni õpetus)
  • Professionaalne hammaste puhastus
  • Kaariese, pulpiidi, periodontiidi ja teiste hammastega seotud tüsistuste ravi
  • Piimahammaste eemaldamine
  • Igemeravi
  • Hambumuse korrigeerimine (ortodont)

Loe edasi järgmistest teemadest:

Laste hambaravi on meie kliinikus tasuta (rakendub vaid visiiditasu summas 5 eurot).

Laste hambaravi eripära

Laste hambaarstivisiit on kahtlemata täiskasvanud omast erinev, vajades sageli individuaalset ning väga sõbralikku lähenemist. Periodent hambakliinikus ootavad last hoolivad ja sõbralikud hambaarstid, kes leiavad parima lähenemise igale väikesele põngerjale ja teismeeas noorele; oskavad suhelda leebelt ning teevad kõike, et lapsel jääks visiidist võimalikult hea kogemus. Ravi ajal saab patsient vaadata lakke kinnitatud televiisorit, mis aitab tal mõtteid mujale viia ja lõdvestuda.

Laste hambaravis kasutame me spetsiaalseid võtteid ja tehnoloogiat, mis võimaldavad ravida laste hambaid ja igemeid efektiivselt ning valutult.

Laste hamba- ja igemehaiguste ennetamine

Hamba- ja igemehaigused on lastel sama levinud kui täiskasvanutel. Laste hammaste õrna emaili võib kaaries hävitada märkamatult ja hämmastavalt kiiresti. Samas mõjutab hammaste ja igemete seisund lapsepõlves ja noorukieas märgatavalt suutervist täiskasvanuna.

Seetõttu on laste hamba- ja igemehaiguste ennetamine eriti tähtis. Regulaarne ja korralik suuhügieen kodus, professionaalne hammaste puhastus iga kuue kuu tagant ning profülaktilised visiidid laste hambaarsti juurde kord aastas ennetavad oluliselt kaariese ja teiste suuhaiguste teket.

Profülaktiline ülevaatus laste hambaarsti juures

Profülaktiline ülevaatus laste hambaarsti juures on suuõõne põhjalik läbivaatus ja konsultatsioon hammaste ja igemete seisukorra osas. Laste hambaarst hindab lapse hammaste ja igemete seisundit ning vaatab, kas lapse hambad lõikuvad õigel ajal ja õiges asendis.

Sama visiidi käigus õpetab hambaarst lapsele (ja vajadusel ka vanemale) õigeid suuhügieeni võtteid ning annab individuaalseid soovitusi koduseks suuhügieeniks. Väikelaste suuhügieeni võtete õpetamisel kasutame mängulisi tegelasi, kelle näitel saab lõbusalt õiget hammaste harjamise tehnikat õppida.

Probleemide tuvastamisel koostab laste hambaarst raviplaani ja planeerib edasised visiidid hambaarsti juurde. Regulaarsed profülaktilised ülevaatused tagavad selle, et võimalikud probleemid tuvastatakse varajases staadiumis ning nende kõrvaldamine on kerge ja kiire.

laste hammaste puhastus

Professionaalne laste hammaste puhastus

Kui hammastele kogunevat hambakattu regulaarselt ja põhjalikult ei puhastata, hakkab see aegamööda sülje mõjul mineraliseeruma ja muutub hambakiviks. Kogunenud hambakatt ja -kivi loovad omakorda soodsad tingimused patogeensete bakterite paljunemiseks. Just viimased on kaariese ja igemehaiguste peamiseks põhjuseks.

Seetõttu on professionaalne hammaste puhastus iga poole aasta tagant kõigi suuõõnehaiguste ennetamiseks ülimalt oluline. Lisaks on arstil peale protseduuri võimalik algavat kaariest paremini märgata ning alustada selle raviga varakult, enne ebameeldivate tüsistuste tekkimist.

Puhastuse käigus eemaldab laste hambaarst hammastelt kogu hambakatu, pigmendi ja hambakivi. Lisaks teostatakse hammaste poleerimine selleks, et vähendada uue katu tekkimist hammastele. Vastavalt vajadusele võib laste hambaarst katta lapse hambad ka emaili tugevdava geeliga. Protseduuri tulemusena on lapse hambad puhtad ja siledad ning suu patogeensetest mikroobidest vaba.

Vajadusel õpetatakse visiidi ajal lapsele ja tema vanemale õigeid suuhügieeni võtteid.

Laste hambaravi

Kaariese ravi

Lapseea kaaries on enimlevinud haigus, millega laste hambaarst kokku puutub. Kaaries areneb laste hammastel väga kiiresti ning märkamatult.

Piimahammaste kaariest tuleb ravida, vaatamata sellele, et need hambad kukuvad lõpuks välja. Esiteks seetõttu, et infektsioon võib levida hambapulbile (tekitades närvipõletikku) ja põhjustada tugevat valu. Teiseks, jäädes suuõõnde, jätkab see kudede hävitamist ja võib levida teistele hammastele. Hambaaukudes esinevad nakkusprotsessid ja piimahammaste varajane kaotus mõjutavad negatiivselt jäävhammaste teket ja näo-lõualuu süsteemi arengut ja olekut tervikuna.

Piimahammaste puhul teostatakse hambaravi kõigil juhtudel, kui kahjustunud hamba säilitamine on võimalik ja asjakohane. Kui eemaldada kahjustatud piimahammas liiga vara, võib see negatiivselt mõjutada jäävhammaste hambumust.

Kaariese algust iseloomustab valge kriitjas laik hambaemailil. Hambaauk pole veel moodustunud ning laps ei tunne ebamugavust. Sel etapil on võimalik kaariese hävitustöö veel peatada – hambaemaili on tarvis tugevdada küllastades seda vajalike mineraalidega (remineraliseerimine). Seesugune ravi ei vaja hamba puurimist. Hambaemaili remineraliseerimiseks kasutavad hambaarstid kaltsiumit ja fluori sisaldavaid lahuseid ning kaarieselaik kaetakse spetsiaalse lakiga. Protseduuri saab teha alles pärast professionaalset hammaste puhastamist.

Keskmise ja sügava kaariese ravi nõuab hävinud hambakudede eemaldamist puuri abil ja seejärel täidise asetamist. See peatab põletikuliste protsesside arengu, takistab infektsiooni levikut teistesse hambakudedesse, naaberhammastesse ja igemetesse.

kaaries, hambakaariese areng ja tüsistused

Kaugele arenenud kaariese tüsistused

Kui kaaries jääb õigel ajal ravimata, võib see viia selliste tüsistusteni nagu pulpiit ja periodontiit.

Pulpiit on elusa hambanärvi põletik, millest annab esmalt märku hamba ülimalt sooja- ja külmatundlikuks muutumine, hiljem juba intensiivne tuikav valu.

Periodontiit on tüsistuste järgmine staadium, mil põletik on jõudnud ka hambajuurt ümbritsevatesse kudedesse. Sel juhul valu on tugev, pidev ja tuikav. Vahel võib periodontiit kulgeda krooniliselt, ilma tugeva valuta. Hamba ümber võib tekkida paistetus ja punetus, igemele võib tekkida mädapunn.

Nii pulpiidi kui ka periodontiidi puhul on vajalik teostada juureravi.

Väga kaugele arenenud kaaries, mis põhjustas esmalt pulpiidi ja seejärel periodontiidi, võib esile kutsuda veelgi tõsisema haiguse – periostiidi. Periostiit on hamba luuümbrise põletik koos mädakolde moodustumisega, millega kaasneb ulatuslik põseturse, palavik ja valu. Sel juhul on vajalik antibiootikumravi ja mõnikord ka kirurgiline operatsioon.

Nagu juba selgunud, on pindmise ja sügava kaariese ravi väga erinev, seega – mida varem raviga alustada, seda kergem, kiirem ja muretum see on. Seetõttu soovitame sul tuua oma laps regulaarselt professionaalsele hammaste puhastusele ja profülaktilisele kontrollile.

Piimahammaste eemaldamine

Laste hambaravi üks nõutumaid teenuseid on piimahammaste eemaldamine.

Protseduur on tavaliselt kiire ja valutu. Vajadusel võib arst kasutada tuimastust.

Peamised näidustused piimahamba eemaldamiseks:

  • Ulatuslik hamba hävimine kaariese tagajärjel. Kui piimahammast enam taastada ei saa, ei tasu oodata loomulikku hambavahetust, kuna jäävhamba idu asub piimahamba all ning kaaries võib kaasa tuua jäävhamba emaili kahjustamise ja isegi selle täieliku hävingu.
  • Põletikulised haigused – periodontiit, abstsess, periostiit ja muud tüsistused – nõuavad enamikul juhtudest hamba kirurgilist eemaldamist.
  • Jäävhammaste lõikumise takistamine. Kui piimahammas istub liiga tugevalt kinni ja jäävhammas, mis ei suuda seda “tõugata”, lõikub piimahamba taha, siis on hambumusvigade vältimiseks parem hammaste asendamist kiirendada.
  • Lisahammaste olemasolu on samuti osaliselt ortodontiline näidustus, kuid ka lisahambad võivad segada närimist, vigastada limaskesta, mistõttu on oluline neile tähelepanu pöörata.

Lapse esimene visiit hambaarsti juurde

Esimene visiit laste hambaarsti juurde on oluline samm hammaste ja igemete tervena hoidmise suunas kogu eluks.

Soovitame, et esimene hambaarstivisiit toimuks enne lapse 3-aastaseks saamist. Mida varem tutvustada lapsele hambaarsti ja hambaravi keskkonda, seda kergemalt kujuneb lapsel harjumus regulaarseks hambaarsti külastamiseks. Kui laps tuleb esimesele visiidile veel enne probleemide tekkimist, on see kogemus talle suure tõenäosusega positiivne.

Meie arstid usuvad, et esimene hambaarstivisiit peaks olema lapse jaoks vaid tutvus hambaarsti ja hambaravikabinetiga pingevabas ja sõbralikus õhkkonnas. Kui hambaarst tuvastab probleeme, mis ei ole kiireloomulised, siis ei tehta raviga kohe algust, vaid koostatakse kõigepealt raviplaan, millega täideviimisega alustatakse alles järgmisel visiidil. Niiviisi tekib lapsel suurem usaldus ja turvatunne järgmisteks visiitideks.

Hooli oma lapse suutervisest ja too laps hambaarstile enne, kui märkad hambaauku või veelgi hullem, kui lapsel tekkivad kaebused. Nõnda hoiad ära suuremaid suutervise probleeme.

esimene visiit laste hambaarsti juurde

Laste hambaravi Tervisekassa toel

Periodent hambakliinik on Tervisekassa partner laste hambaravis, seega on hambaravi, sh ka profülaktilised hammaste puhastused, lastele ja noorukitele vanuses kuni 19 aastat tasuta (rakendub vaid visiiditasu, summas 5 eurot).

Kui patsient on juba 19-aastaseks saanud, hüvitab Tervisekassa hambaravi kulud ühe aasta jooksul, kuid seda tehakse vaid juhul, kui ravivajadus on kindlaks tehtud enne lapse 19. sünnipäeva. Ravi viiakse tasuta läbi samas hambakliinikus, kus selle vajadus fikseeriti.

Lisaks on kasulik teada, et Tervisekassa hüvitab vaid nende teenuste kulud, mis on märgitud Eesti Tervisekassa tervishoiuteenuste loetelus.

Registreeri oma laps laste hambaarsti visiidile

    Pärast vormi täitmist võtame sinuga esimesel võimalusel ühendust, et visiidiajas kokku leppida.