fbpx

Igemekirurgia

Igemekirurgia on parodontiidi ravi järgmine samm, kui konservatiivne parodontiidi ravi enam ei aita. Kirurgiline sekkumine on vajalik, kui kõiki parodontiidist haaratud kudesid ei ole võimalik puhastada või siis, kui on vaja taastada pikaajalisest põletikust kahjustatud hamba kinnituskudede anatoomia (nt igemeplastika abil).

Periodent on igemeravile spetsialiseerunud kliinik, kus praktiseerivad rahvusvaheliselt tunnustatud arstid. Teostame kõiki peamisi igemekirurgia protseduure ning pakume igakülgset operatsioonijärgset tuge.

Igemeid opereeritakse üldjuhul alles peale põhjalikku konsultatsiooni ja mittekirurgilist ravi.

Enne igemekirurgiat toimub parodontiidi konservatiivne ravi

Igemete veritsemine hammaste pesemisel, nende punetus ja turse ning halb hingeõhk on tõsised probleemid, mis viitavad põletikulisele protsessile suuõõnes. Igemepõletikku aitavad sageli peatada ja välja ravida regulaarsed suuhügienisti külastused, kus tehakse hammaste sügavpuhastus eemaldades hambakatt ja -kivi. Kui aga sümptomid peale professionaalset hammaste puhastamist ei kao, on tegemist kroonilise igemehaiguse ehk parodontiidiga, mis nõuab parodontoloogilist ravi.

Igemehaiguse hilisemas staadiumis lisanduvad allolevad sümptomid:

  • Hambajuurte paljastumine, mille tõttu võivad hambad külma ja kuuma suhtes tundlikuks muutuda;
  • Hammaste asendi muutumine lõualuus;
  • Tühimikute tekkimine hammaste vahele;
  • Hammaste loksumine;
  • Hammaste välja kukkumine;
  • Tundlikkus mälumisel ja hammustamisel;
  • Esteetilised probleemid.

Igemeravi teostab hambaravi erispetsialist ehk parodontoloog. Sõltumata probleemi tõsidusest alustatakse igemehaiguste ravi alati konservatiivsete meetoditega. Kirurgilisi protseduure (nt igemeplastika) teostatakse alles siis, kui põletik on taandunud, ehk ige pole enam paistes, puudub veritsus ja mädavool.

Patsiendil endal on oluline roll parodontiidi ravi õnnestumisel. Kui patsient täidab arsti soovitusi igapäevaselt, on suurem tõenäosus, et põletikust õnnestub vabaneda. Nii saab ennetada ka tõsisemaid tüsistusi, nt hammaste kaotus.

Millega tegeleb igemekirurgia?

Igemekirurgiat soovitavad parodontoloogid siis, kui mitte-kirurgilised ravimeetodid ei anna tulemust.

Hambakliinikus Periodent kuuluvad igemekirurgia alla erinevad regeneratiivsed ja kahjukollete eemaldamise protseduurid, näiteks igemeplastika, luusiirdamine, igemetaskute opereerimine ja teised.

1) Igemeplastika ehk pehmete kudede siirdamine

Parodontiit on peamiseks igemete taandumise põhjuseks. Taandunud igemete tõttu paljastub hambajuur ning külmade ja kuumade söökide-jookide tarbimine võib olla ebameeldiv ning kohati ka valus, sest igemete juurepinnad on tundlikud. Tegemist on sageli ka esteetilise probleemiga, mis võib mõjuda halvasti enesehinnangule.

Igemeplastika on pehmete kudede siirdamise protseduur, mille käigus võtab parodontoloog suulaest või mõnest teisest doonorpiirkonnast igemekoe ning katab sellega paljastunud hambajuure. Igeme siirdamine korrigeerib igemejoont ja võimaldab taas toidukordi nautida ning muudab naeratuse ilusamaks.

igemeplastika, igemesiirdamine
Igemeplastika ehk pehmete kudede siirdamine

2) Igemetaskute opereerimine

Kui suuhügieen on korras, siis paiknevad terved igemed tihkelt hammaste ümber. Kroonilise põletiku korral hamba kinnituskoed aga hävivad ning tekivad igemetaskud, kus hakkavad vohama mikroobid.

Parodontoloogi vastuvõtul mõõdetakse tekkinud igemetaskute sügavust. Parodontiidi esmase ravi (konservatiivsed meetodid) eesmärk on igemetaskute ajapikku sulgumine. Kui igemetaskud peale konservatiivse ravi perioodi ei sulgu või on need liiga sügavad, tuleb neid opereerida.

Igemetaskute operatsiooni käigus voldib arst esmalt igeme lahti ja puhastab põletikulise piirkonna infitseeritud koest. Vajadusel silub arst hambajuurepinda ning asetab seejärel igemekoed oma kohale tagasi. Selline protseduur võimaldab igeme kinnituskudedel hambajuurepinnale uuesti kinnituda, luues mikroobide kogunemiseks ja paljunemiseks ebasoodsad tingimused ning ka põletik saab aegamööda taanduma hakata.

3) Luudefektide regenereerimine

Kaugele arenenud parodontiit põhjustab luukadu – hambaid toetav luu hävib ajapikku ja tekivad erinevad kahjustused, näiteks hammaste loksumine, asukoha muutumine ja isegi väljakukkumine.

Kirurgiline luusiirdamine võimaldab teatud luudefektid eemaldada ja tekkinud kahju osaliselt heastada. Hävinud luukoe asendamiseks kasutatakse patsiendi enda luufragmente või sünteetilist luud.

Luusiirdamine toimib kui platvorm, kus oma luu saab uuesti kasvama hakata, mis taastab omakorda hammaste stabiilsuse. Sellist protseduuri saab läbi viia ainult teatud olukordades, mille vajalikkuse üle otsustab parodontoloog konsultatsiooni käigus.

Luu siirdamine, luu augmentatsioon
Hävinud luukoe asendamine sünteetilise luukoega

4) Hambakrooni kirurgiline pikendamine

Mõne inimese hambad tunduvad liiga lühikesed. Tegelikult võib hamba loomulik kroon olla küll normaalse pikkusega, kuid on kaetud liigse igemekoega või asub liiga sügaval lõualuus.

Operatsiooni käigus korrigeeritakse liigset iget ja luukudet, et paljastada rohkem hamba loomulikku krooni.

Hambakrooni kirurgilist pikendamist saab kasutada kosmeetilise probleemi lahendamiseks, mille tulemuseks on atraktiivsem naeratus. Mõnel juhul, kui hammas on tõsiselt kahjustatud, võimaldab hambakrooni pikendamine oma hamba pinda rohkem paljastada ning seejärel kahjustatud hammast näiteks hambakrooni abil taastada.

Operatsioonijärgne tugi

Oleme oma patsientidele peale igemete kirurgilisi protseduure alati toeks. Jagame enne operatsiooni selged juhised vajalike ravimite kohta, mida tuleb lõikusejärgselt võtta (nt antibiootikumid ja valuvaigistid) ja selgitame põhjalikult hügieenitoimetusi, mida kodus teha (ühe suupoolega söömine, pehmete toitudega menüü, igeme hoidmine puudutustest).

Arutame läbi ka võimalikud operatsioonijärgsed komplikatsioonid (õmbluste lahtitulek, tugev valu, paistetus, hematoomid, värvimuutused), et patsient saaks vastavalt vajadusele võimalikult kiirelt reageerida.

Vajadusel konsulteerime telefoni teel või kutsume kliinikusse erakorralisele vastuvõtule.

igemeravi, parodontiidi ravi, parodontoosi ravi, parodontoloogia

Meie parodontoloogid

Parodontoloog

Dr Tatjana Kašunina
Parodontoloog

Hambaarst Brit Helen Riisenberg

Dr Brit Helen Riisenberg
Parodontoloog

Registreeri parodontoloogi konsultatsioonile

    Pärast vormi täitmist võtame sinuga esimesel võimalusel ühendust, et konsultatsiooniajas kokku leppida.