Hambaimplantaat – kellele ja miks?

hambaimplantaat

Hambakaotus võib tabada igaüht. Külastades regulaarselt hambaarsti, on võimalik seda probleemi prognoosida ja ka ennetada. Kui hammast tõesti päästa ei saa, on hamba asendamiseks olemas lahendusi – üks nendest on hambaimplantaat.

Millal võib probleem tekkida?

Hammaste väljakukkumine pole midagi sellist, mis inimesi lihtsalt teatavas vanuses tabab, vaid mitme pikaaegse probleemi tulemus. Protsess, mis hambaid niimoodi kahjustab, võib olla aastakümnete pikkune. Oma mõju on nii inimese elustiilil (hügieen, suitsetamine, toitumisharjumused) kui ka geneetilisel eelsoodumusel.

Vahel võib põhjuseks olla trauma. Kui pärast õnnetust tunned, et hammastega on midagi valesti või hammas hakkab ära tulema, võta otsekohe ühendust oma hambaarstiga või pöördu otse hambakirurgi poole. Aeg on sellisel juhul kriitilise tähtsusega.

Pole oluline, mis hamba kaotuse põhjustab – ära heida meelt! Olenevalt olukorrast on võimalik kasutada kroone (nii püsivaid kui ka ajutisi) ja implanteerida. Edukalt paigaldatud hambaimplantaat ei erine välimuse ja tunnetuse poolest tavalisest hambast.

Kas tingimata peab hamba asendama?

Arstiga konsulteerides on võimalik vaadata üle võimalused ja prognoosida probleeme. Kui ära tuleb mõni tagumine hammas, ei pruugi hambaimplantaat või kroonimine olla hädavajalik. Olenemata tühimiku asukohast suus võivad patsienti pärast hambakaotust oodata järgnevad probleemid:

  • raskused ja ebamugavus söömisel,
  • muutused kõnemaneeris ja suu liikumises,
  • hambarea vajumine,
  • lõualuu taandumine.

Kui kahjustatud on mõni esihammastest või tavapärasteks toiminguteks (mälumiseks, hambarea hoidmiseks) oluline hammas, on hambaimplantaat või vähemalt hambakroon vajalik.

Hambaimplantaat või -kroon?

Mis on hamba implanteerimine ja kuidas erineb see hambakroonist? Hamba implanteerimine hõlmab hamba täielikku eemaldamist, igemesse ja lõualuusse tugistruktuuri siirdamist ja seejärel uue hamba n-ö sissekruvimist. Hambakroon seevastu kasutab olemasolevat struktuuri ja tähendab ainult pealmise osa paigaldamist.

Parim lahendus sõltub kahjustuse ulatusest ja ka sellest, kas hammas on juba välja langenud.

Ka keerukamate olukordade jaoks on lahendus olemas – võimalik on siirdada pehmet kudet ja tõsta põskkoobast, et parandada juba tekkinud kahjustusi.

Loe lisaks: „Mida tähendab sinu hambavalu?‟ ja “Proteesihüvitis – kellele ja milleks?“.

Jaga: