Hammaste valgendamine: fotovalgendus vs kodused meetodid

hammaste valgendamine Tallinnas - fotovalgendamine ZOOM-lambi abil

Selles artiklis anname ülevaate hammaste valgendamise võimalustest nii kliinikus kui kodus. Kirjeldame ja võrdleme valgendamise meetodeid. Näiteks saad teada, mille poolest erineb hammaste fotovalgendus ZOOM-lambi abil kodustest meetoditest. Alljärgnev info võimaldab sul valida oma hammaste valgendamiseks sobivama meetodi. Kliki allpool lingile, kui soovid konkreetsest teemast lugeda:

Kas soovid konsultatsiooni hammaste valgendamise kohta?

Hammaste valgendamine – kellele ja miks?

Hammaste valgendamine iluprotseduurina on pakkunud inimestele huvi juba sajandeid, sest valget ja tervet naeratust on peetud pikka aega ka üheks iluideaaliks.

Igal inimesel on oma loomulik hambatoon, mis võib olla ka kollakas või hallikas. Lumivalge hambatoon on haruldus, mida paljudel inimestel pole võimalik saavutada isegi väga hoolika puhastamise ja õige toitumise korral. Sageli mõjutab hammaste värvust ka elustiil, nt liigne kohvi tarbimine või suitsetamine.

Neile, kes ihkavad siiski valget naeratust, on tänapäeval olemas väga hea võimalus – hambavalgendus. Hammaste valgendamist saab teha nii kodustes tingimustes kui ka teenusena hambakliinikus. Kirjeldame lähemalt erinevaid variante, kuidas hambad valgeks saada.

Kuidas hammaste valgendamine toimub?

Selleks, et hammaste valgendamine üldse teoks saaks, on tarvis valgendavat ainet (agenti), mis loob valgendava tulemuse keemilise reaktsiooni kaudu. Kliinikutes tehtava protseduuri puhul kasutatakse ka reaktsiooni kiirendajat, tänu millele tulemus on märkimisväärne ja kohene.

1) Valgendav aine

Võib kasutada üht järgmistest ainetest (tavaliselt hammastele kantava geeli kujul):

 • Vesinikperoksiid (tõhusam, kuid võib tekitada tundlikkust). Tavaliselt kasutatakse kliinikus tehtavatel protseduuridel, kuid lahjemaid variante võib kasutada ka kodus.
 • Vesinikkarbamiid (vähem tõhus, kuid üldjuhul ei tekita tundlikkust). Kasutatakse rohkem kodus, nt öise valgendamise puhul, mis tähendab, et geel võib olla hammastel pikema perioodi jooksul.

NB! Valgendav aine mõjub vaid oma naturaalsetele hammastele. Täidised ja kroonid värvitooni ei muuda.

2) Reaktsiooni kiirendaja

Selleks et geel aktiveeruks ja keemiline reaktsioon toimuks kiiremini, on vaja aktivaatorit. Selleks võivad olla:

 • ZOOM-lambi valgus (hammaste fotovalgendus)
 • Laserkiirgus (hammaste laservalgendamine)

Hammaste valgendamine kliinikus ehk fotovalgendus

Kliinikus tehtavatel protseduuridel kasutatakse vesinikperoksiidi ja keemilise reaktsiooni kiirendajaks kas laserikiirgust (laservalgendamine) või viimasel ajal üha enam ZOOM-lambi valgust (nn hammaste fotovalgendamine või valgusvalgendamine).

Kõige efektiivsem ja kaasaegsem variant on hammaste fotovalgendamine ZOOM-lambi abil, mida vahel nimetatakse ekslikult laservalgendamiseks. Tegelikult kasutatakse protseduuril spetsiaalse LED lambi valgust, mis kiirendab valgendava geeli toimet.

Periodent hambakliinikus kasutatakse selleks uuenduslikku Philips Zoom WhiteSpeed tehnoloogiat. Protseduur garanteerib üldjuhul kuni kaheksa tooni võrra valgema naeratuse. Suu peab protseduuri läbiviimiseks olema hoolikalt ette valmistatud, kuna kasutatakse valgendava aine (tavaliselt vesinikperoksiidi) kõrget sisaldust.

hammaste valgendamine - hammaste fotovalgendus ZOOM lambi abil

Kuidas hammaste fotovalgendamise protseduur välja näeb?

 • Kõigepealt puhastatakse hambad spetsiaalse pastaga, et eemaldada kogu katt.
  • NB! Kui hambaarst peab vajalikuks, võib vahetult enne valgendamist teha soodapritsiga puhastuse ja kivieemalduse.
  • Kui pigment ja kivi on ulatuslik, siis arst soovitab puhastused teha eraldi visiidil. Kuna pärast seda võib esineda veritsust, siis on fotovalgendamise protseduur soovitatav läbi viia alles järgmisel visiidil (võib toimuda juba järgmisel päeval, kui arstil on vabu aegu).
 • Igemed kaetakse kaitsegeeliga ja hambad isoleeritakse ülejäänud suust, et vältida igemekahjustusi.
 • Seejärel kantakse hammastele valgendusgeel, mille aktiveerivad ZOOM-lambi valguskiired. LED-valgus kiirendab valgendusgeeli keemilise reaktsiooni.
 • Protseduuri jooksul tehakse kolm või neli 15-minutilist valgendus-sessiooni, mille vahel on väikesed pausid.
 • Pärast protseduuri annab arst juhised võimaliku ajutise ebamugavuse leevendamiseks ning tulemuste säilitamiseks.
 • Hammaste ZOOM valgendamise visiit kestab 1,5–2 tundi.

Kas ZOOM valgendus on ohutu ka tundlikele hammastele?

Tänu reguleeritavale LED-lambile ja igemekaitsegeelile on protseduur ja selle järgnev periood pea täielikult valutu. ZOOM valgendamine on ohutu, see ei kahjusta igemeid, limaskesta ega hambaemaili.

Uuringute põhjal ei esine 99% patsientidest hammaste tundlikkust või esineb väga vähesel määral. Isegi kui seda harva juhtub, siis võib arst lisada protseduuri ajal tundlikkusevastast geeli, mis parandab olukorda kohe. Vajadusel antakse seda geeli ka patsiendile koju kaasa.

Peale selle saab valgendusgeelile lisada ka hambaid tugevdavat fluoriidi, seega on ühel protseduuril kaks tulemust: valgendamine ja emaili tugevdamine.

Millised on ZOOM valgendamise tulemused?

Hambad on 4–8 tooni võrra valgemad, kuid igal ühel tulemus on individuaalne. Hambad saavad valgeks kohe, kuid lõpptulemust on näha ca 1-2 päeva pärast.

Kuidas säilitada hammaste valge toon pikema aja jooksul?

Püsivama efekti saamiseks tuleb pärast protseduuri vähemalt kaks nädalat hoida nn „toiduvärvi- ja suitsuvaba dieet“, mis tähendab järgmist:

 • vältida kohvi, teed, punast veini ja kõiki toite-jooke, mis sisaldavad värvaineid;
 • mitte suitsetada;
 • kasutada valgendavat hambapastat.

Kui hambad on valgeks saanud, tasub mõelda oma harjumuste muutmise peale ka pikemas perspektiivis. Nt kestab tulemus kordades kauem, kui juua kohvi, teed ja mahla kõrrega, et vältida kokkupuudet esihammastega. Lisaks soovitame pärast nt punase veini joomist juua klaas puhast vett või närida valgendavat nätsu.

Hammaste fotovalgenduse eelised ja puudused:

 • Märkimisväärne ja kauapüsiv tulemus kohe.
 • Protseduur toimub arsti kontrolli all – hammaste tundlikkuse esinemisel võetakse kohe ette vajalikud meetmed ning ka enne valgendamist saab suu üle vaadatud ja ettevalmistatud (kui augud, siis parandatakse; kui katt, pigment või kivi – siis eemaldatakse).
 • Ühekordne valgendamine võtab visiidil aega kuni 2 tundi.
 • Tulemus kestab 1,5–3 aastat ja sõltub patsiendi elustiilist (nt toiduvalikust, suitsetamisest).
 • Periood, millal inimene peab olema „toiduvärvi- ja suitsuvabal dieedil“, on kaks nädalat pärast protseduuri. Nt võrreldes koduste meetmetega, on see periood lühem.
 • Protseduur on kodustest alternatiividest kallim.

Soovid hambaid kiiresti ja efektiivselt valgendada?

Hammaste valgendamine kodus

a) Hammaste valgendamine individuaalse kape ja geeliga

Kodustes tingimustes valgendamiseks kasutatakse tavaliselt vesinikkarbamiidi, mis reageerib suuõõne niiskusega. Reaktsiooni tulemusena eemalduvad hammastelt pigmendilaigud ja hambad saavad valgeks. Enne on tarvis külastada hambaarsti, kus võetakse jäljend, mille põhjal tehakse valgenduskape. Arst soovitab patsiendile sobiva geeli ja tellib selle. Nt individuaalse kape puhul saab valida, kas soovitakse valgendada päeval (1,5 tundi) või öösel (pikem aeg, leebem valgendusaine). Lisaks hindab arst hammaste olukorda ja teeb vajadusel enne valgendamist kõik protseduurid (hambaravi, soodapesu, hambakivi eemaldamine). Hambaarst annab koduse protseduuri läbiviimiseks juhised ja vajadusel annab nõu ka hiljem.

Valgenduskape ja valgendav geel

Individuaalse valgenduskape eelised ja puudused:

 • odavam kui kliinikus valgendamine, kuid siiski kallim kui teised kodused alternatiivid;
 • individuaalne kape jääb eluks ajaks, seda saab kasutada korduvalt, edaspidi on vaja vaid geeli juurde tellida;
 • võrreldes teiste koduste meetmetega on eeliseks see, et hambaarst saab vajadusel anda tundlikkust vähendavat geeli, mida saab kapele lisada.
 • võtab rohkem aega kui valgendamine kliinikus, kuna valgendusaine sisaldus on madalam; parema efekti saavutamiseks korratakse protseduuri 1–4 nädala jooksul;
 • piirangud kestavad kauem kui kliinikus tehtud valgendamise puhul – nt tuleb hoiduda värvi andvatest toiduainetest nii valgendamise perioodi jooksul (igal inimesel on see individuaalne) kui ka kaks nädalat pärast lõpptulemuse saavutamist. Seega kokku võib minna isegi rohkem kui kuu.

b) Hammaste valgendamine vabamüügis olevate kape või plaastritega

Vabamüügis olevale kapele/plaastrile on geel juba peale kantud, seega on nad ühekordsed. Valgendamise protseduuri võib inimene teha ise kodus, tuleb vaid järgida tootejuhendit. Vabamüügis olevate kapede või plaastritega valgendamine võib toimuda samuti kas päeval või öösel, täpselt nii, nagu inimene soovib. Selle põhjal valitakse kas tugevama või nõrgema ainega kape või plaaster.

Standardse valgenduskape või -plaastri eelised ja puudused:

 • Tulemus on mõõdukas.
 • Valgendamisprotsess võtab aega: sõltuvalt hammaste seisundist 3 päevast kuni 4 nädalani.
 • Kuigi valgenduskaped ja -plaastrid on odavamad võrreldes individuaalsete kapedega, siis kokkuvõttes ei ole see parim variant. Standardsed kaped ja plaastrid on ühekordsed – ehk neid ei saa tulevikus uuesti kasutada, vaid igaks valgendamiseks tuleb osta uued.
 • Piirangud kestavad valgendamise perioodil (kuni 4 nädalat) ja kaks nädalat pärast lõpptulemuse saavutamist.
 • Oht: kodus hambaid valgendav inimene ei konsulteeri enamasti enne arstiga. Seega võib juhtuda, et inimene ei tea, et tal on mõni hammastega seotud probleem. Näiteks geeli sattumisel hambaauku võib tekkida äge tundlikkus ja isegi valutunne ning kaaries kiireneda. Sellisel juhul on vaja valgendamine kohe lõpetada ja pöörduda arsti poole.
 • Teiseks probleemiks võib olla, et inimene ei tea midagi oma hambakatust või -kivist. Sel juhul ei ole valgendamine tulemuslik, sest hambatoon võib jääda ebaühtlaseks.
 • Seega soovitame igal juhul enne kodust hammaste valgendamist pöörduda hambaarsti juurde, et hinnata hammaste ja igemete seisukorda ning vältida võimalikke riske.

Kliiniku ja koduste valgendusmeetodite kombinatsioon

Mõnikord, kui hambapigment on väga ulatuslik ja sügav, on ühest valgendusprotseduurist vähe ja arst võib soovitada nt järgmist kombinatsiooni: algul tehakse hammaste ZOOM valgendus kliinikus ja pärast seda jätkab inimene hammaste valgendamist kodus, näiteks individuaalse kape ja geeliga. Niimoodi saavutatakse kõige optimaalsem valgendusefekt.

Lihtsad kodused võtted hambavärvi parendamiseks

Hambapesu ja valgendav hambapasta

On olemas grupp õnnelikke inimesi, kellele piisab tõesti vaid hammaste regulaarsest pesemisest ja hambaniidi kasutamisest, et hambad valgeks saada ja need sellisena hoida. Hammaste tervis on hammaste värvuse juures üks olulisimaid faktoreid.

Valgendavas hambapastas kasutatakse valgendamiseks erinevaid komponente. Nende kasutamisel võivad hambad paari tooni võrra värvust muuta. Samas tasub olla ettevaatlik, kuna pikaajaline kasutamine võib põhjustada hammaste abrasiooni.

Lisavõimalusena võib hambaid pesta või suud loputada ka kodus valmistatud soodaseguga, mis hävitab suus pesitsevad bakterid ja mõjutab minimaalsel määral hammaste värvi.

Soodaga hambapastad valgendavad hambaid kuni paari tooni võrra ja sobivad hästi ka värvuse säilitamiseks. Kuid muidugi ei ole see samavõrd efektiivne kui hambakliinikus tehtud soodapesu, rääkimata valgendusprotseduurist.

Hambavalgendus aktiivsöega

Vanasti teati, et söetükiga hambaid hõõrudes on hammaste valgendus täiesti võimalik. Tänapäeval on selle jaoks saadaval aktiivsöega hambapastad ja preparaadid. Aktiivsüsi on poorne ja tõmbab endasse värvaineid, seega hammaste pigment väheneb. Süsi on samuti parim lühiajaliseks kasutamiseks, kuna pika aja jooksul võib see hambaid liigselt kulutada. Oodata võib mõõdukat värvuse paranemist.

Millal on hambavalgendus vastunäidustatud?

 • vesinikperoksiidi või vesinikkarbamiidi allergia puhul
 • raseduse ja rinnaga toitmise ajal
 • ortodontilise ravi ajal
 • hammaste tundlikkuse puhul
 • ulatusliku kaariese puhul
 • hambaemaili pragude ja paljastunud hambajuurte puhul
 • parodontiidi ja suu limaskesta põletiku puhul
 • lapse- ja nooruki eas
 • hambavalgendus ei ole soovitatav, kui esineb plomme või kroone esihammaste piirkonnas, kuna neile valgendav aine ei mõju ning tulemuseks võib olla ebaühtlane värv.

Enne valgendamist pea nõu asjatundjatega!

Soovitame tulla enne valgendamist (isegi kui teed seda kodustes tingimustes) hambakliinikusse konsultatsioonile, mille käigus pakub hambaarst üksikasjalikku infot hammaste valgendamise kohta ning kontrollib patsiendi hammaste ja igemete tervist. Vajadusel soovitab arst enne valgendusprotseduuri soodapesu koos hambakivi eemaldamisega.

Kasuta hammaste valgendamise teenust kliinikus, kui:

 • soovid kohe märgatavat hammaste valgenemist;
 • ihkad pikaajalist tulemust;
 • soovid turvalist ja efektiivset hambavalgendust.

Kasuta koduseid võimalusi, et saavutada hammaste valgendus, kui:

 • soovid ennetada hammaste värvimuutust;
 • soovid säilitada saavutatud värvust (nt pärast hammaste valgus- või laservalgendust);
 • tahaksid pigem järkjärgulist ja vähemärgatavat valgendamist.

Hammaste valgendamine kodustes tingimustes on kindlasti protseduur, millel on omad riskid. Hambakliinik on parim paik, kus hamba valgendamine ja kõik sellega kaasnev on professionaalide valvsa kontrolli all. Mõistagi kasutatakse selleks parimat tehnoloogiat.

Hammaste valgendamine Tallinnas

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!