Millal on vajalik tarkusehamba eemaldamine?

tarkusehamba eemaldamine

Tarkusehambad on murede põhjustajaks paljudele inimestele. Regulaarne hambaarsti kontroll aitab selliseid probleeme ära hoida. Millel saab aga patsient ise silma peal hoida ja millele arstivisiidil tähelepanu pöörata? Millal võib olla tarvilik tarkusehamba eemaldamine? Nendele küsimustele leiad vastused allpool.

Lisahamba võlu ja valu

Tarkusehammaste all tuntakse purihambaid, mis kasvavad igemetest välja 16.-25. eluaastal. Iga inimene on aga erinev – mõnel inimesel võivad need ilmuda varem või hiljem, mõnel üldsegi mitte. Mõnel inimesel esineb probleeme harva, mõnel on aga vaja tarkusehammas kiiresti eemaldada.

Ameerikas on levinud praktikaks tarkusehamba eemaldamine kohe pärast lõikumist, kuna tegemist on ebavajaliku lisaga hammastereas. Kohalike arstide praktika varieerub, kuid patsiendi soovid ja heaolu on esiplaanil.

Tarkusehamba eemaldamine – millel silma peal hoida?

Probleeme tarkusehammastega põhjustavad eelkõige raskused nende puhastamisel – igapäevasel harjamisel on sageli keeruline tagumistele hammastele samaväärset tähelepanu anda kui esirea omadele. Seega, tasub olla tähelepanelik järgnevate asjade suhtes:

  • kui hästi suudad tagumisi hambaid puhastada?
  • kas on kaebusi tagumise igemepiirkonna ja hammaste suhtes (nt põletik, hambavalu)?
  • kas probleemid on sagedased?

Võib selguda täiesti normaalne asjaolu, et patsient ei saagi korralikult tagumisi hambaid harjata. Edasiste probleemide vältimiseks võib sellisel juhul olla vajalik tarkusehammaste eemaldamine.

Teine hädade allikas ilmneb tarkusehammaste lõikumisel – hammas ei pruugi täielikult igemest välja kasvada ja hakkab kergesti koguma baktereid. Lõikumine võib olla valulik protsess ja põhjustada põletikku ning isegi palavikku. Eriti tähelepanelik tasub olla siis, kui:

  • sümptomid püsivad kauem kui aasta
  • sümptomid on intensiivsed
  • ige jääb hammast ümbritsema

Tarkusehamba eemaldamine pole sellisel juhul esimene valik, küll aga võib olla näidustatud kirurgiline sekkumine, et hammas saaks normaalselt suhu lõikuda. Tarkusehamba eemaldamine on vajalik juhul, kui hammas ei mahu lõikumisel suhu ära. Lisaks sellele on vaja tarkusehammas eemaldada kui:

  • tekib tugev põletik suu tagumises osas
  • tekivad seletamatud peavalud ja palavik.
  • lõikumissümptomid jätkuvad pikema aja jooksul.

Selliste vaevuste puhul tasub kindlasti arstiga konsulteerida, kelle abil on võimalik leida parim ravimeetod.

Soovid tarkusehambaid kontrollida ja nende tervise kohta teada saada?

Võta meiega ühendust!

Jaga: