Tarkusehamba eemaldamine – millal on see vajalik?

tarkusehamba eemaldamine

Tarkusehambad võivad põhjustada muresid paljudele inimestele, seega on hambaarsti jaoks tarkusehamba eemaldamine üks küllaltki sageli läbiviidavaid protseduure. Küll aga võib see olukord tunduda pisut hirmutav patsiendi jaoks. Kindel on see, et regulaarne hambaarsti juures kontrollis käimine aitab selgeks teha, kas tarkusehammastega on probleeme või mitte.

 • Millel saab patsient ise silma peal hoida ja millele arstivisiidil tähelepanu pöörata?
 • Miks tekib tarkusehammastega nii sageli probleeme?
 • Kas kindlasti on vaja tarkusehammas eemaldada?
 • Mis juhtub peale tarkusehamba eemaldamist?
 • Millal on vajalik lausa tarkusehamba operatsioon?
 • Kas peetunud tarkusehamba eemaldamine käib teistmoodi?

Nendele küsimustele leiad vastused allpool.

Kas tarkusehammas valutab? Või soovid lihtsalt tarkusehambaid kontrollida ja nende tervise kohta teada saada?

Kui tarkusehammas valutab ehk lisahamba võlu ja valu

Tarkusehammaste all tuntakse kõige viimaseid purihambaid, mis kasvavad igemetest välja 16.–25. eluaastal. Iga inimene on aga erinev – mõnel inimesel võivad need ilmuda varem, teisel hiljem, mõnel üldsegi mitte. Mõnel inimesel esineb probleeme harva, teisel on aga vaja tarkusehammas kiiresti eemaldada.

Miks on tarkusehambad sageli probleemide allikaks ja tekitavad valu?

Arvatakse, et tarkusehambad on jäänuk inimeste minevikust. Tänapäeva inimene ei söö enam niivõrd palju liha ja seetõttu on lõualuu pisut kahanenud ning tarkusehambad ei mahu paljudel enam hästi suhu ära. Mõnel inimesel juba puuduvadki tarkusehambad üldse. Praegusel ajal juhtub harva, et inimesel on kõik 32 hammast suus ja toimivad nii nagu ette nähtud.

Kellel tarkusehambad siiski lõikuvad, siis nende jaoks võib see olla pikk, vaevarikas ja valulik protsess. Tihti jääb hammas ruumipuudusel osaliselt või täiesti limaskesta ning igemega kaetuks, hullemal juhul isegi naaberhamba taha kinni. Just need on tavaliselt kõige sagedasemad põhjused, miks tarkusehammas valutab ja miks hambaarst soovitab, et sellisel puhul oleks tarkusehamba eemaldamine kõige parem otsus.

Tarkusehammaste lõikumise puhul tasub eriti tähelepanelik olla siis, kui:

 • sümptomid püsivad kauem kui aasta
 • sümptomid on intensiivsed
 • ige jääb hammast ümbritsema

Tarkusehamba eemaldamine pole sellisel juhul esimene valik, küll aga võib olla näidustatud kirurgiline sekkumine, et hammas saaks normaalselt suhu lõikuda.

Näiteks Ameerikas on levinud praktikaks tarkusehammaste välja tõmbamine kohe pärast suhu lõikumist, kuna tegemist on hambareas ebavajaliku lisaga. Meie arstide praktika varieerub, kuid eelkõige on esiplaanil patsiendi soovid ja heaolu.

Tarkusehambaid võib olla keeruline puhastada

Probleeme tarkusehammastega põhjustavad sageli just raskused nende puhastamisel – igapäevasel harjamisel on keeruline tagumistele hammastele samaväärset tähelepanu anda kui esirea omadele. Seega, tasub olla tähelepanelik järgnevate asjade suhtes:

 • Kui hästi suudad tagumisi hambaid puhastada?
 • Kas on kaebusi tagumise igemepiirkonna ja hammaste suhtes (nt põletik, hambavalu)?
 • Kas probleemid on sagedased?

Hambaarsti juures võib selguda täiesti normaalne asjaolu, et patsient ei saagi korralikult tagumisi hambaid harjata. Edasiste probleemide vältimiseks võib sellisel juhul olla vajalik tarkusehammaste eemaldamine.

Kas soovid tarkusehambaid kontrollida?

Tarkusehamba eemaldamine

Tarkusehamba eemaldamine on kindlasti vajalik juhul, kui:

 • hammas ei mahu lõikumisel suhu ära
 • tekib tugev põletik suu tagumises osas
 • tekivad seletamatud peavalud ja palavik
 • lõikumissümptomid jätkuvad pikema aja jooksul

Selliste vaevuste puhul tasub kindlasti konsulteerida arstiga, kelle abil on võimalik leida parim ravimeetod.

Kas eemaldamine on valus?

Tavaline praktika on, et tarkusehambad eemaldatakse kohaliku tuimastusega, ainult väga harva ja erijuhtumite korral tehakse seda narkoosiga. Kaasaegsed tuimastusvahendid on tõhusad, seega suurt valu protseduuril karta ei ole vaja, pigem tunneb patsient kerget ebamugavust.

Küll aga võib vajalik olla protseduurijärgne valuravi. Kodus võiks hiljem rõhku panna kõigele külmale – jäätis, külmakott jne. Kui hoida esimestel protseduurijärgsetel päevadel külma peal, siis ei veritse haav nii palju ja paraneb hõlpsamalt.

Enamasti eemaldatakse üks hammas korraga, aga kui patsient ise soovib, võidakse eemaldada ka mitu. Paranemise mõttes on protseduuri lihtsam taluda ühe hamba kaupa, kuid jällegi – inimesed ja soovid on erinevad.

Peetunud tarkusehamba eemaldamine

Täielikult peetunud tarkusehammast ei pea eemaldama juhul, kui see ei põhjusta mitte mingisuguseid vaevusi. Siiski peaks sellel aeg-ajalt hambaarsti kontrolli käigus silma peal hoidma.

Kui siiski on vaja (probleeme tekitav) peetunud hammas eemaldada, on tegemist väikese operatsiooniga, mis erineb tavapärasest hamba väljatõmbamisest. Tarkusehamba operatsioon tähendab, et igemesse tehakse lõige ja vajadusel võidakse puurida ka hammast katvat luud. Hammas eemaldatakse ühes tükis või puuritakse enne mitmeks osaks.

Peale tarkusehamba eemaldamist

Pärast operatsiooni võib esineda valulikkus, põse turse ja vahel ka suu avamise takistus. Need sümptomid kaovad tavaliselt mõne päevaga. Oluline on jälgida, et ei tekiks tüsistusi, nt põletikku. Loe meie soovitusi, kuidas kuidas toimida pärast hamba eemaldamist, et sellest taastumine oleks võimalikult kiire ja kerge.

Kas tarkusehamba eemaldamine haigekassa toel on samuti võimalik?

Tarkusehamba eemaldamise kulud on võimalik osaliselt katta, kasutades haigekassa makstavat hambaravihüvitist. Seda saab teha nendes kliinikutes, mis on haigekassa partnerid (Periodent hambakliinik on haigekassa partner).

Kas soovid tarkusehambaid kontrollida?

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!