fbpx

Igeme paistetuse alandamine võib päästa Sinu tervise

Hea enesetunne on paljuski seotud just hammaste tervisega. Ebameeldivat hambavalu oleme me kõik oma elu jooksul vähemalt korra kogenud. Usutavasti oled Sa kogenud ka igemepõletikust tekkinud paistetust ja veritsust, mis nõuab igemeravi. Meditsiinis on viimaste aastakümnete jooksul jõutud arusaamisele, et organismi üldine olukord on hammaste tervisega tugevalt seotud. Seega võib igeme paistetuse alandamine päästa Sind tõsisemast terviserikkest.

Mis põhjustab igeme paistetust?

Varajase igemehaiguse tunnuseks on paistes ehk põletikulised või siis punased ja pundunud igemed. Mis seda põhjustab?

Lühike ja lihtne vastus on – bakterid. Need bakterid on meie kõigi organismis statsionaarselt ka olemas, neid on kokku ca 700. Enamus neist on täiesti ohutud ega põhjusta oma peremeesorganismile mingit kahju. Soodsa keskkonna tekkel (ebapiisav suuhügieen, millest võib ajapikku kujuneda ka igemepõletik) hakkavad bakterid aga vohama.

Hambakatus olevad bakterid kogunevad hammaste ümber, nende pinnale ja ka vahele. Eriti hästi aitab taolise olukorra tekkele kaasa, kui toiduosakesi ei pesta hammastelt piisavalt kiiresti maha. Rõhk on siinkohal just süsivesikutel, mis hammastele jäädes palju kahju teevad.

Igeme paistetuse alandamine hoiab tervise kontrolli all

Kui Sa märkad, et Sinu igemed on paistes, valulikud ning veritsevad ning seda pikema aja jooksul, siis tuleks hambaarsti vastuvõtule minna. Kuigi tegemist ei pruugi olla (veel) tõsise probleemiga (nt parodontiit), võib see kergelt ja märkamatult just selliseks kujuneda.

Nagu eelpool mainitud, siis mõjutab hammaste ja igemete tervis suuresti Sinu organismi üldist heaolu. Omavahel on seotud näiteks igemete olukord ning diabeet, sest põletikulised igemed vähendavad organismi võimet juhtida veresuhkrut ja toota insuliini. Kindlasti peaksid olema ettevaatlikud kõik lapseootel emad, sest igasugune põletik mõjutab veel sündimata lapse tervist. Ka vaimse tervise puhul on suuhügieen hädavajalik, sest ilusad, terved hambad ja igemed mõjutavad tugevalt meie igapäevaseid tegemisi ja inimestega lävimist. Isegi nõnda palju, et võivad meile maksma minna töö või intiimsuhte, millest võib omakorda välja areneda pikaajaline depressioon.

Mida teha kui ige on paistes ja valutab?

Esimene asi, mida võiks ise teha, on korralikult puhastada hambaid ja hambavahesid paistes igeme piirkonnas. Ka edaspidi korralik suuhügieen on kiire paranemise võti. Hambaid tuleb puhastada pehme karvaga hambaharjaga kaks korda päevas ning kindlasti kasutada kas hambaniiti või hambavahede harjakesi. Lisaks võib suud loputada kloorheksidiiniga, millel on desinfitseeriv toime.

Kui igeme paistetus kaob ühe-kahe päevaga, siis probleem on lahendatud. Kui aga probleem püsib pikemalt, siis igeme paistetuse alandamiseks ning põhjuste väljaselgitamiseks tuleks kiiremas korras hambaarsti poole pöörduda. Õigeaegne igemepõletiku ravi aitab vältida edasisi probleeme ja pikaajalisi tüsistusi (nt parodontiit).

Kuidas ennetada igeme paistetust?

  • Hammaste harjamine ja pesu. Vähemalt kaks korda päevas.
  • Kvaliteetne hambahari, mida tuleb regulaarselt ka vahetada.
  • Hambaniit või hambavahehari. Vähemalt üks kord päevas kasuta kindlasti ka hambaniiti, sest hambahari ei pruugi kõiki toiduosakesi hamba vahelt kätte saada.
  • Suuloputusvedelik. Lõpeta iga suuhügieeni sessioon suuloputusveega. See hävitab bakterid, mis on suhu isegi peale hammaste harjamist ja hambaniidiga puhastamist jäänud.

Kui Sul tekkis küsimusi või soovid tulla hambaarsti vastuvõtule, siis võta meiega ühendust!

Share: