Millal on hambakroon näidustatud?

Hamba kroonimine on võimalus kahjustunud hammast taastada. Millised on need kahjustused ja probleemid täpsemalt, mille korral on hambakrooni paigaldamine näidustatud?

1. Kui hammas on suremisjärgus

Hamba nn suremine ei ole tegelikult nii traagiline, nagu kõlab. Küll aga võivad ilma hambaarsti abita olla hamba suremise sümptomid rasked ja viia hamba kaotuseni. Teisiti öeldes tähendab hamba suremine seda, et põletik on läbistanud hamba kuni juureni. Põletikuline osa on tarvis eemaldada ning asendada täidisega, millele omakorda asetub uus ja vastupidav kroon.

Heal juhul on hamba suretamine kontrollitud protsess, mida teostab arst, kui hammast tervikuna muudmoodi säilitada ei saa. Arsti tähelepanuta jäänud haige hammas võib ka ise selle protsessi läbi teha. sellele viitavad sümptomid on tugev valu ja märgatav muutus hamba värvis. Kui kahtlustad, et hammas hakkab surema, võta kindlasti ühendust oma hambaarstiga.

2. Kui plommist enam ei piisa

Kui hambaga on olnud regulaarselt probleeme, millega on kaasnenud sage täidise väljavahetamine, võib teataval hetkel olla pigem näidustatud hambakroon kui uue plommi paigaldamine.

Kas on mõtet hakata hammast parandama või oleks targem valik hamba kroonimine, oskab öelda sinu arst. Kõik oleneb sellest, kui suur on hambastruktuuri kahjustus ja kui sageli on sellega kaebusi.

3. Kui hammas on ära murdunud

Trauma võib tabada igaüht. Õnnetuses ei pruugi kogu hammas ära tulla, mis tähendab, et igemesse jääb alles küllaldaselt struktuuri, millele on võimalik paigaldada hambakroon.

Ükskõik, milline on trauma, säilita väljakukkunud või murdunud hammas niiskes keskkonnas ja ära puuduta haava kohta suus. Olenevalt olukorrast võib olla veel võimalik hammast isegi tagasi istutada. Aeg on igal juhul kriitiline ja kindlasti võta esimesel võimalusel ühendust hambaarstiga.

4. Kui hamba värvus on muutunud

Terve naeratus on oluline osa igaühe heaolust, mis tähendab, et kui mõnda hammast tabab värvimuutus, võib hambakroon olla näidustatud. Hambad kuluvad elu jooksul ja see võib tuua jäädavaid plekke või hambaid mitme tooni võrra teistest eristada.

Värvimuutus võib olla märk tõsisemast probleemist. Ka sellisel juhul soovitame konsulteerida oma hambaarstiga. Spetsialist teab öelda

  • kas hammast oleks võimalik valgendada
  • kas patsient saab ise midagi värvuse osas teha, 
  • kas võib või isegi peab hammast kroonima.

Loe lisaks: Hambaimplantaat – kellele ja miks?

Share: