fbpx

Hamba väljatõmbamine – kuidas toimida pärast protseduuri?

hamba väljatõmbamine, hamba eemaldamine

Hamba väljatõmbamine on hambaarstide jaoks pea iga päev ette tulev tavapärane protseduur, kuid patsiendile võib see olla pisut hirmutav ja tekitada palju küsimusi. Kas hamba eemaldamine on valus? Milline on taastumine – st mida peaks pärast protseduuri tegema, kuid mida tuleb kindlasti vältida? Kindlasti räägib hambaarst sellest kõigest põhjalikult, kuid miks mitte uurida infot ka ise ja olla olulisega kursis juba enne protseduuri.

Kas hammas vajab eemaldamist? Meie kogenud arstid teevad seda professionaalselt ja minimaalselt traumaatiliselt.

Hamba väljatõmbamine – soovitused esimeseks päevaks

Tavaliselt tunnevad patsiendid kohe pärast edukat hambaeemaldust suurt kergendust, sest see polnudki nii hirmus, kui esialgu kardeti. Tänapäevased tuimastusvahendid on niivõrd efektiivsed, et hamba väljatõmbamine on enamasti vaid natuke ebamugav.

Küll aga tuleb nüüd hoolega mõelda sellele, mis saab edasi, sest järgmised päevad kuuluvad taastumisele ja selle õnnestumiseks peab meeles pidama nii mõndagi.

Veritsev haav

Hamba asukohta jääb esialgu meenutama veritsev auk ja vahetult pärast hamba eemaldamist veritseb haav umbes kaks tundi. Kindlasti tasub silmas pidada, et verine sülg tuleks ettevaatlikult välja sülitada, sest alla neelates võib see põhjustada maoärritust. Tavaliselt asetatakse haavale kohe pärast hamba eemaldamist steriilne marlitampoon, mida palutakse suus hoida 15–20 minutit. Tampoon tekitab surve ja aitab verejooksu vähendada.

Külmakott appi

Samal päeval, kui hamba väljatõmbamine toimus, on soovitatav hoida põse vastas rätiku sisse asetatud külmakotti (umbes 20 min ühekorraga). Nõnda ahenevad veresooned ja vereringe aeglustub – see tähendab, et verejooksu võimalus kahaneb ja vähenevad ka tursed. Kindlasti ei tohi traumeeritud piirkonda soojendada!

Verehüüve

Hamba endisesse asukohta ehk auku moodustub üsna pea verehüüve, millega peab olema ettevaatlik, sest see ei tohi nihkuda. Esimesel päeval peab vältima suuõõne tugevat loputamist.

Jahe toit ja jook

Protseduuri päeval peab vältima kuuma toitu ja jooki. Söök võiks olla pigem jahedam ning pehme koostisega (kissell, püreesupid, mahl, jogurt, piimatoidud, smuutid jne). Kuigi võib tunduda, et mugavam oleks juua kõrrega, ei tasu seda siiski teha, kuna imemisel tekkiv rõhk võib takistada kaitsva verehüübe teket. Samuti ei maksa riskida tahke toidu söömisega, kuna haav võib saada viga ja olla valus.

Ettevaatlik hambapesu

Esimesel päeval peab hambaid pesema äärmiselt ettevaatlikult ja nagu juba mainitud, siis traumeeritud kohta ei tohi vigastada ega suud tugevalt loputada.

Hamba väljatõmbamisele järgnevad päevad ja üldised soovitused

Eespool kirjeldatud soovitusi järgides saab esimene päev tõenäoliselt edukalt üle elatud, kuid paraku ei toimu taastumine vaid ühe päevaga. Seega tasub hamba eemaldamise järel silmas pidada nii mõndagi veel. Näiteks:

 • Pärast hamba eemaldamist võib esineda turseid, mis 2–3 päeva jooksul veelgi suurenevad. Mõnikord esineb ka verevalumeid (naha värvus sinisest kollakani). Nii turse kui verevalumid taanduvad enamasti mõne päevaga.
 • Lõualuude avamine võib paar päeva olla raskem, valulik ning kange. Suud tuleks avada ja sulgeda ettevaatlikult ning proovida tasapisi tavapärane olukord taastada.
 • Vähemalt kaks päeva peab vältima suitsetamist, alkoholi ja gaasilisi jooke.
 • Kokku kuni nädal aega tuleks hoiduda füüsilisest pingutusest, saunast, basseinis ujumisest, solaariumist ja päevitamisest.
 • Suuhügieen on hamba väljatõmbamisest taastumise ajal keerulisem, seega peab olema hoolikas ja ettevaatlik. Alates teisest päevast võib teha nii hommikul kui õhtul (1 minuti jooksul) tasapisi suuloputusi või -vanne ja kasutada selleks kloorheksidiini sisaldavat vedelikku (saab osta apteegist) või toasooja kummelivett. Kloorheksidiini lahust tohib kasutada 1–2 nädalat.
 • Hambaid võiks pesta pehme harjaga ja proovida traumeeritud kohta ning verehüüvet mitte vigastada.
 • Kui suunurgad kipuvad lõhenema, siis tohib nende pehmendamiseks kasutada ravivaid salve.
 • Hamba eemaldamise järel võib arst vajadusel soovitada patsiendil võtta valuvaigisteid või määrata antibiootikume. Arsti juhiseid tuleb kindlasti järgida.

Hamba väljatõmbamise tüsistused

Hamba eemaldamine ja hamba väljatõmbamisest taastumine kulgeb tavaliselt tüsistusteta, kuid siiski tasub teada, et vahel harva võivad patsiendil hamba väljatõmbamise järel esineda põletik, mille tunnusteks on näiteks:

 • tugev ja püsiv valu;
 • palaviku tõus;
 • turse suurenemine 3.–4. päeval pärast hamba väljatõmbamist;
 • suu limaskesta punetus;
 • ebameeldiv maitse.

Muretsema panevate sümptomite puhul tuleb kiiresti hambaarstiga ühendust võtta!

Soovime kiiret paranemist!

Loe lisaks tarkusehamba eemaldamisest.

Kas hammas vajab eemaldamist? Meie kogenud arstid teevad seda professionaalselt ja minimaalselt traumaatiliselt.

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!

  [class^="wpforms-"]
  [class^="wpforms-"]