fbpx

Milline on terve hammas ja miks mõned hambad tumedaks muutuvad?

Nii mõnedki meist on kokku puutunud probleemiga, mil hambavalu otseselt puudub, aga mõni hammas on oma värvi muutnud. Ilmselgelt on see väga ebameeldiv ja seda just esteetilisest vaatenurgast. Eriti veel siis, kui tegemist on esihambaga. Kui hammas, mis on oma tooni muutnud ja tumedaks tõmbunud, on rääkimisel ja naeratamisel nähtav, kaasneb sellega suure tõenäosusega pidev piinlikkuse ja ebamugavuse tunne. Sellest võib omakorda areneda hirm sotsiaalsete situatsioonide ees. Vaatame tänases blogis antud probleemi põhjuseid lähemalt ja uurime, kuidas neid lahendada. Sest isegi tumedaks tõmbunud hamba puhul on võimalik selle esialgne ilu ja sära suure tõenäosusega taastada.

Milline näeb välja terve hammas?

Terve hammas on ühtlast heledat tooni, mille varjund võib olla kollakas-hallikas. Terve hammas on üldjuhul ka ilma kaariesele viitavate tumedate laikudeta. Hambatäidised peaksid olema siledad ning nägema välja nö puhtad. 

Nagu öeldud, siis kollakas-hallikas toon ei ole iseenesest probleem. Seda seetõttu, et heleda tooni varjund on individuaalne ja sõltub paljuski Teie geenidest ning elustiilist. Näiteks kohvi ja punase veini tarbimine ning suitsetamine võivad hammastele pigmenti tekitada. Kui aga üks hammas on teistest silmnähtavalt erinevat tooni, on juba teine lugu.

Kui Te ei ole oma hammaste tervises kindel, oleks mõistlik konsulteerida hambaarstiga.

Mida see tähendab, kui hammas on halliks muutunud?

Nagu eespool mainitud, on terve hammas pigem heledat tooni. Kui ühe hamba toon on aga drastiliselt muutunud ning erineb teistest, on selle hambanärv suure tõenäosusega surnud. Surnud hammas muutub värvuselt esialgu sinakas-halliks ja lõpuks mustaks, sest hambanärvi surres katkeb vereringe, mistõttu muudavad verevalgud ka hamba värvi.

Teadke, et värvi võib hammas muuta mitmel põhjusel:

  • Trauma (kukkumise või löögi) tagajärjel;
  • Ebaõnnestunud hambaravi tõttu;
  • Esineb olukordi, mil hambanärv sureb ka ravimata jäänud kaariese ja põletike tagajärjel (sel juhul ei pruugi inimene valu tunda).

Mida teha, kui hammas on tumedaks muutunud?

Kui Te avastate, et Teie hammas on muutnud oma värvust (kasvõi natukene), pöörduge adekvaatse hinnangu saamiseks hambaarsti poole. Mida kiiremini Te tegutsete, seda kiiremini saab mure lahendatud.

Peale seda, kui hambaarst on Teie hamba üle vaadanud ja kinnitanud, et tegemist on tõepoolest surnud hambaga, on olukorraga tegelemiseks suures plaanis kolm võimalust:

  • Juureravi. Teie hambale on juureravi varasemalt ehk juba tehtud, kuid närvikude on mingil põhjusel jäänud osaliselt juurekanalist eemaldamata. Kui nii, siis peab arst pooliku ravi lõpetama ehk tegema juureravi ümberravi.
  • Valgendamine. Peale edukat juureravi on võimalik tumedaks muutunud hammast valgendamise abil taas heledaks muuta. Seda tehakse nii hambasiseselt kui -väliselt, et saavutada maksimaalne efekt. Kahjuks ei ole valgendamise puhul aga garantiid, et mustaks tõmbunud hammas sama valgeks tagasi muutub, kui see varem oli.
  • Hambakroonid. Kui valgendamine 100-protsendiliselt ei aita, saab heleda tooni taastamiseks paigaldada hambale sobilikku tooni hambakrooni.

NB! Iga hamba lugu on erinev ning seetõttu ei ole olemas standardseid hinnanguid ega lahendusi.

Kui Teil on mure tumedaks tõmbunud hambaga, siis tulge meie juurde konsultatsioonile. Leiame koos parima viisi Teie naeratuse sära taastamiseks!

Share: