fbpx

Rasedate hambaravi: 5 tähtsat teadmist

Rasedus on õnnis aeg, mis väärib muretut veetmist. Lapseootuse ajal saab heaolule aidata kaasa hammaste tervise eest hoolitsemine. Järgnevalt toome välja, miks on rasedate hambaravi tähtis ja millised võimalused selleks on.

1. Tugev tervis on seotud ka hammastega

Raseduse ajal võib olla palju muud, mis tähelepanu vajab, ning hammaste tervis ei pruugi tunduda kõige tähtsamana. Sellele tasub aga siiski tähelepanu pöörata, kuna võimalikud põletikud või kahjustused suus nõrgestavad immuunsüsteemi, nagu iga teinegi terviserike.

Muret ei pea tundma, kui käid regulaarselt hambaarsti juures, kes aitab suutervise probleeme ennetada ja ravida.

2. Rasedus võib suutervist mõjutada

Mõnel naisel võib rasedus tuua kaasa teatavaid hamba- ja igemeprobleeme. Enamjaolt on need tingitud kolmest faktorist:

  • Hormoonid – rasedusega kaasas käivad muutused kehas võivad avalduda regulaarse igemepõletikuna.
  • Söögiharjumused – võid süüa rohkem ja tavapärasest erinevaid toite, mis võivad hambaid kulutada.
  • Hommikune iiveldus – hambad võivad tavapärasest enam kokku puutuda kõhuhapetega, mis nende pinda kahjustavad.

Kaks korda päevas korralikust hammaste harjamisest ja hambaniidi kasutamisest on üldjuhul abi. Iga kahtluse korral tasub pöörduda arsti poole, kuna rasedate hambaravi just selliste probleemidega tegelebki.

3. Tuimestus riske ei oma

Iga naine soovib raseduse ajal vältida liigset stressi ja erinevaid riske. Hambaarstil käimine ei ole just igaühe meelistegevus. Rasedate hambaravi ei erine protseduuriliselt üldjuhul tavapärasest. Arstiga saab ka alati konsulteerida võimalike ohtude osas.

Näiteks valu pärast protseduuride ajal muretsema ei pea, kuna kasutatav kohalik anesteesia ei mõjuta kuidagi rasedust.

4. Rasedate hambaravi tähendab konsulteerimist

Teavita kindlasti hambaarsti oma rasedusest. Arst peab hindama sinu suutervise olukorda ja paneb paika, kas peaksid lähiajal sagedamini kontrollis käima. Näiteks võib olla vajalik ainult hügienisti vastuvõtul käimine, et hoida ära probleemide teket.

Siiski võiks raseduse ajal hambaraviga seoses olla ka ettevaatlik. Kui rasedusega on komplikatsioone, nt on vajalik vältida teatavaid ravimeid ja protseduure või olla valvas põletike suhtes, teab arst konsulteerimise käigus ka nende vajadustega edaspidi arvestada ja leiab parimad lahendused.

5. Hambaravihüvitis rasedatele ja vastsetele emadele

Alates 1. jaanuarist 2018 on igal rasedal naisterahval ja kuni ühe aastase lapse emal võimalik saada täiendavat hambaravihüvitist esmavajalikele teenustele. Hüvitis on praegu 85 eurot. Et kasutada raseduse ajal hüvitist, on vajalik rasedus kinnitada arsti juures, kes on haigekassa lepingupartner. Erakliiniku teenuseid kasutanud naised peavad esitama haigekassale tõendi raseduse kohta.

Rasedate hambaravi on seega tehtud palju lihtsamaks. Hüvitist on võimalik kasutada hambaarstide juures, kes omavad haigekassaga lepingut ja see ei kandu järgmisse aastasse.

Loe lisaks: Hambaravihüvitis: 5 olulist teadmist

Share: