Hambakivi tekkimisel on oluline pöörduda arsti poole

hambakivi, hambakatt

Paljud suutervise probleemid on ennetatavad, nagu ka hambakivi teke. Paraku ei ole siiski alati võimalik selle tekkimist ennetada, seepärast on oluline teada, kuidas hambakivi ära tunda ja mida teha, kui probleem on käes.

Mis see täpselt on?

Hambakivi puhul on tegemist tahkunud hambakatukihiga. Inimese suus on loomuomaselt palju baktereid, mis satuvad sinna, kui sööme, joome ja hingame. Enim koguneb neid süües, see on ka kõige otsesem hambakatu tekitaja.

Hambakattu saab eemaldada regulaarselt hambaid pestes ja hambaniiti kasutades. Ebapiisava suuhügieeni, aga ka mitme muu riskifaktori puhul võib hambakatt hakata kogunema nõnda, et moodustab kõvastunud kihi hammaste vahele ja igemete äärde. Hambakivi eemaldamine on võimalik ainult arsti kasutatavate vahenditega.

Kuidas hambakivi ära tunda?

Hambakivi pole ehk nii kergesti märgatav probleem, kui valud ja põletikud. Küll aga on olemas kindlad märgid, mille ilmnemisel tasub kindlasti hambaarsti poole pöörduda.

  • Püsiv värvuse muutus hammaste vahel, hamba ja igeme üleminekupiirkonnas.
  • Karedus ja ebatavaline kuju, kui tõmmata keelega mööda hambaid.
  • Toidutükid jäävad kergemini kinni; see juhtub regulaarselt, pärast söögikordi.
  • Raskused hambaniidi kasutamisel, hambavahed on justkui tõkestatud.
  • Kiire hambakatu kogunemine, hambaid on keerulisem puhtana hoida.

Tõsisemate probleemide ennetamiseks on oluline märgata hambakivi tekke sümptomeid.

Miks on hambakivi eemaldamine oluline?

Hambakatu tahkeks muutumine on probleem, mis põhimõtteliselt toodab iseennast. Kui tekib hambakivi kiht, on see heaks kasvulavaks uuele hambakatu kihile, ja nii edasi. Selle all ei kannata mitte ainult hammaste välimus, vaid ka üldine suutervis.

Seoses sellega tõuseb igemepõletiku risk, halvimal juhul aga uuristab hambakatus pesitsev nakkus end sügavamale hamba tugikudedesse ja tekitab paradontiiti. See omakorda võib viia hamba kaotuseni või isegi lõualuu kudede lagunemiseni.

Eesmärk pole siiski tekitada paanikat. Hambakiviprobleemi spetsialisti ees häbenema ei pea, igaühe elustiil ja eelsoodumused on erinevad. Abi on alati olemas – professionaalne hambaarst või paradontoloog saab hambakivi eemaldada ja anda edasiseks vastavaid instruktsioone.

Loe lisaks: „Igemepõletik: oluline teada”

Jaga: