fbpx

Suuhügienist aitab ennetada tõsisemaid suutervise probleeme lastel ja teismelistel

laste suuhügienist

Laste hammaste tervena hoidmise puhul on esikohal hea suuhügieen. Suutervisega seotud harjumused kinnistuvad juba lapseeas ja määravad suures osas ära, milliseks kujuneb inimese suutervis ka edasises elus.

Seepärast on väga oluline, et lapsed ja noored oskaks oma hambaid korralikult puhastada ja teaks, millised toitumisharjumused nende hambaid ei riku. Kaariese ja  igemehaiguste ennetamisel mängib suurt rolli ka regulaarne hammaste sügavpuhastus (professionaalne suuhügieen).

Kas soovid, et sinu lapsel oleksid terved hambad?
Vii ta suuhügienisti juurde!

Kõige sellega saavad lapsi ja noori tõhusalt aidata meie suuhügienistid. Periodent hambakliinik pakub Eestis ravikindlustatud lastele ja noorukitele (alla 19 a.) tasuta suuhügieeni teenuseid, rakendub vaid visiiditasu summas 5 eurot.

Loe edasi, kuidas suuhügienist saab last aidata ning miks on see teenus niivõrd tähtis.

Kes on suuhügienist?

Suuhügienist on spetsialist, kes tegeleb suuhügieeni ja suuõõne probleemide ennetamisega. Laste ja teismeliste puhul on suuhügienisti ülesandeks õpetada lastele õigeid suuhügieeni võtteid, nagu hammaste harjamine ja hambavahede niiditamine ning anda soovitusi õigete toitumisharjumuste kohta.

Suuhügienisti vastuvõtul tehakse suuhaigusi ennetavate protseduuride kompleksi ehk hammaste professionaalset puhastust. Kui lapsel on edasist ravi vajavad suuõõne probleemid, suunab suuhügienist lapse hambaarsti juurde.

laste suuhügieen

Kuidas näeb välja lapse suuhügienisti esimene visiit?

Esimene visiit suuhügienisti juurde on veidi erinev järgnevatest külastustest. Põhiline erinevus seisneb selles, et esmase visiidi tulemusena peab laps omandama õiged võtted, millega kodus oma hammaste ja suu eest hoolitseda.

Meie kliinikus kestab lapse esimene visiit hügienisti juurde ligikaudu 30-45 minutit ning koosneb järgnevatest etappidest:

  1. Suuhügienist viib läbi põhjaliku läbivaatuse ja kontrollib kaariese ning igemehaiguste olemasolu.
  2. Hammastele kantakse spetsiaalne aine, mis markeerib ära hambakattu koguvad kohad. Kohad hammastel, kus laps ei pese korralikult, muutuvad siniseks. Mida tumedam on värv, seda kauem on hambakatt hammastel olnud. Sedasi näevad nii laps kui ka vanemad, millistele kohtadele on hügieenitoiminguid tehes vaja erilist tähelepanu pöörata.
  3. Individuaalsed soovitused koduseks suuhügieeniks. Suuhügienist kontrollib koos lapsega tema hammaste harjamise oskust. Seejärel harjutab laps spetsialisti juhendamisel õigeid puhastusvõtteid ning üheskoos räägivad nad läbi võimalikud vead. Hügienist valib individuaalselt koduse suuhügieeni vahendeid ning annab soovitusi elektriliste või manuaalsete hambaharjade, hambavaheharjade ja hambaniitide kohta.
  4. Suuhügienist hindab hammaste harjamise tulemust ja näitab kohti, kuhu jäi hambakattu.
  5. Järgmisena tehakse professionaalne hammaste puhastus, mille käigus eemaldatakse põhjalikult, kuid õrnalt AIRFLOW® aparaati kasutades nii hambakatt kui ka vajadusel hambakivi. See protseduur on valutu ja ohutu ning aitab ennetada hammaste lagunemist ja igemehaigusi.
  6. Lõplik kontroll ja fluorlakkimine. Oluline on veenduda, et hambad on täiesti puhtad. Tehakse kaariese korduskontroll, kuna täiesti puhastel hammastel, ei ole võimalik isegi algstaadiumis oleval kaariesel peitu pugeda. Emaili tugevdamiseks küllastatakse hambaid fluoriidi või kaltsiumit sisaldavate preparaatidega.

Vajadusel annab spetsialist pärast protseduuri ka vanematele soovitusi lapse suuõõne hooldamise kohta. Kui spetsialistil puudub võimalus vanematega suhelda, saadab ta soovitused e-posti teel.

Üldjuhul kutsub suuhügienist lapse järelkontrolli kuu aja pärast. Nii korrigeeritakse individuaalset suuhügieeni, mille eesmärgiks on kujundada patsiendil õige suuhoolduse oskus ja seejärel harjumus.

Lisaks laste suuhügienisti tööle on oluline, et lapsevanemad toetaksid last õigete suuhügieeni harjumuste omandamisel ja kinnistamisel (sh hambapesu, hambaniidi kasutamine ja tervislikud toitumisharjumused). Loe üldisi nõuandeid, kuidas lapse hambad tervena hoida.

Kui tihti peaks laps edaspidi suuhügienisti külastama?

Pärast õigete suuhügieeni hajumuste kinnistumist soovitame lastel ja noortel külastada suuhügienisti vähemalt 3-6 kuu tagant. Nõnda saab spetsialist lapse suu olukorda ja suuhügieeni dünaamikat hinnata ning vastavalt vajadusele korrigeerida. Samuti teostatakse regulaarsetel visiitidel profülaktilist hammaste puhatust (hambakatu ja -kivi eemaldamine), vajadusel ka emaili tugevdamist. See aitab tagada lapse suu ja hammaste hea tervise ning võimalike probleemide varajase avastamise.

Miks on hambakatu ja hambakivi regulaarne eemaldamine nii oluline?

Hambakatt on pehme ja kleepuv aine, mis moodustub pidevalt hammaste pinnale. See koosneb bakteritest, süljest, toidujääkidest. Hambakatus pesitsevad bakterid toituvad lapse toidust tulevatest suhkrutest ja süsivesikutest ning vabastavad selle käigus hambaemaili nõrgestavaid happeid.

Kui hambad ei ole korralikult puhastatud, võib hambakatt koguneda hambapindadele ja hambavahedesse. See võib omakorda viia hambaaukude (kaaries) tekkimiseni.

Kui hambakatt jääb pikaks ajaks hambapinnale, võib see kivistuda ja muutuda hambakiviks, mida iseseisvalt eemaldada ei saa.

Lisaks kaariesele võib hambakatt ja -kivi soodustada ka igemepõletiku (gingiviit) tekkimist, mille tunnusteks on punased ja paistes igemed, igemete veritsemine ning halb hingeõhk.

Kõiki neid tagajärgi on võimalik vältida, kui lapsel on korralik suuhügieen ning kui ta külastab regulaarselt suuhügienisti.

Eestis on suuhügienisti külastus lastele ja noortele tasuta

Tervisekassa partnerina pakub Periodent Hambakliinik tasuta suuhügienisti külastust lastele ja noorukitele vanuses kuni 19 aastat (rakendub vaid visiiditasu, summas 5 eurot).

Tasuta suuhügienisti visiit on suurepärane võimalus saada professionaalset abi ja nõuandeid ilma suuremate kulutusteta.

Regulaarne professionaalne hammaste puhastus ja korralik kodune suuhügieen aitavad lastel ja noortel ennetada suuõõne haigusi ning säilitada terved ja kaunid hambad terveks eluks. Meie suuhügienistid aitavad lastel ja noortel mõista, et hea suuhügieen on nende üldise tervise ja heaolu aluseks ning ennetus on alati parem ja lihtsam kui ravi.

Registreeri oma laps suuhügienisti vastuvõtule!

Kas soovid, et sinu lapsel oleksid terved hambad?
Vii ta suuhügienisti juurde!

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!