Millist abi osutab parodontoloog?

parodontoloog

Parodontoloog on hambaarst, kes on spetsialiseerunud hambaid ümbritsevate kudede ehk parodondi haiguste ärahoidmistele ja ravimisele. Kuigi teadmised parodontoloogiast kuuluvad hambaarstiks õppimise juurde, esineb hambaravis teatavaid probleeme, millele saab kõige tõhusamat abi anda vaid selle ala spetsialist. Järgnevalt anname ülevaate sellest, millist abi paradontoloog pakub.

Fookuses on parodontiit

Parodontiit ehk hamba tugikudede põletik põhjustab paljusid tüüpilisi suutervise probleeme. Hoolika ravi ja hea suuhügieeni puhul on võimalik parodontiidi süvenemist peatada. Regulaarne hambaarsti külastus aitab märgata esimeste haigusilmingute sh põletiku teket ning hambaarst saab vajadusel probleemiga tegeleda. Tõhusaima paradontiidiravi saab aga tagada parodontoloog, kes on nimetatud valdkonnale spetsialiseerunud.

Kuidas parodontoloog põletiku puhul aidata saab?

  1. Suuhügieeni nõuanded – nii parodontoloog kui hambaarst lähtuvad eesmärgist vähendada suuõõnes parodontiiti tekitavate bakterite hulka, et tagada ravimeetodite edu ja tulemuste püsimine. Selle eesmärgi saavutamiseks on oluline tutvustada patsientidele parimaid hammaste harjamise ja hambaniidi kasutamise meetodeid. Nõuanded peavad aga lähtuma iga patsiendi eripärast, millega spetsialist arvestada oskab.
  2. Professionaalne puhastamine – et võimaldada parim edasine suuhügieen, võib olla arsti sekkumine tarvilik. Põletiku algstaadiumis võib olla vajalik ainult pehmete setete eemaldamine suus kättesaadavatelt lihtsamini ligipääsetavatelt aladelt, süvenenud probleemiga on aga oluline eemaldada bakteriaalseid setteid ka hambajuurte ümbert.
  3. Ravi antibiootikumidega – võib osutuda vajalikuks, kui igemete seisund olenemata eelnevatest meetmetest ei parane.
  4. Kordushinnang – parodontoloog hoiab sinu igemete tervisel regulaarselt silma peal. Mõne aja möödudes, pärast esmaste ravi algust, hindab arst olukord uuesti. Juhul kui arst märkab põletiku koldeid, mis taandumise märke ei näita, võib olla vajalik kirurgiline sekkumine.
  5. Kirurgiline korrigeerimine – kattu ja setteid tekitavad bakterid võivad olla tavalise puhastamise jaoks kättesaamatud. Kirurgilise korrigeerimise puhul puhastatakse hambajuurte pind kohaliku tuimestuse all, mis seejärel õmblustega suletakse.
  6. Toetav parodontaalne teraapia – ravi edukus sõltub nii sinu suuhügieeni järgimisest kui ka arstidest, kes aitavad teha regulaarset suuhooldust ja annavad olukorrale hinnangu. Pärast eelnevaid raviprotseduure lepib arst sinuga kokku personaalse kontrollkülastuste graafiku.

Miks käia regulaarselt parodontoloogi juures?

Regulaarsed kontrollvisiidid parodontoloogi juurde on olulised, sest need aitavad hoida ära uusi infektsioone, mille tõttu kuluvad igemed ja seda toetav luu. Arst tunneb ära märgid jätkuvast või uuest haigusest ning saab koostada vastava raviplaani. Edukas parodontaalne ravi nõuab koostööd patsiendi ja arsti vahel – meie eesmärk on seda lihtsustada ja tõhustada.

Loe lisaks: „Mis on parodontiit ja kuidas seda ära tunda?”

Jaga: