fbpx

Hammaste valgendamine kodus

hammaste valgendamine kodus, valgenduskape

Selles artiklis anname ülevaate hammaste valgendamise võimalustest kodus. Kirjeldame nende eeliseid ja puudusi. Alljärgnev info võimaldab sul valida oma hammaste valgendamiseks sobivama meetodi.

Hammaste valgendamiseks kodus on mitu võimalust, populaarsemad nendest on:

  • Hammaste valgendamine individuaalse kape ja geeliga;
  • Hammaste valgendamine vabamüügis olevate kapede või plaastritega.

Loe siit, kui sind huvitab hammaste valgendamine kliinikus.

Hammaste valgendamine Tallinnas

Kodune hammaste valgendamine

Kõik hammaste valgendavad tooted sisaldavad valgendavat ainet (agenti), mis loob valgendava tulemuse keemilise reaktsiooni kaudu. Kodus hammaste valgendamiseks kasutatakse tavaliselt vesinikkarbonaati, mis reageerib suuõõne niiskusega. Reaktsiooni tulemusena eemalduvad hammastelt pigmendilaigud ja hambad saavad valgeks.

NB! Valgendav aine mõjub vaid oma naturaalsetele hammastele. Täidised ja kroonid värvitooni ei muuda. Sellega seoses on vaja pöörata tähelepanu esihammaste täidistele, kroonidele ja sildadele, kuna pärast valgendamist on need ilmselt tumedamad kui oma hambad. Sellisel juhul oleks hea pärast hammaste valgendamist värvi ühtlustamiseks need vahetada.

Hammaste valgendamine kodus individuaalse kape ja geeliga

Kuigi valgendamist teeb inimene ise kodustes tingimustes, on enne seda tarvis külastada hambaarsti.

Hambaarsti visiidi vajalikkuse põhjused:

  • Hambaarst hindab hammaste olukorda ja soovitab selle põhjal, milliseid protseduure on enne valgendamist vaja teha. Näiteks juhul, kui suus on kaaries, siis on vajalik hambaravi. Enne valgendamist on oluline, et hammaste pind oleks täiesti puhas, seega on tavaliselt vaja teha hammaste soodapesu ja eemaldada hambakivi.
  • Hambaarst annab koduse valgendamise võimalustest ülevaate ja hoiatab vastunäidustuste eest.
  • Kui suu on valgendamiseks valmis, võtab hambaarst jäljendi, mille põhjal valmistatakse individuaalne valgenduskape. Valgenduskape on spetsiaalne läbipaistvast silikoonist valatud vorm, mis asetatakse hammastele ja mille eesmärk on hoida valgendav geel hammaste pinnal.
  • Arst arutab patsiendiga, milline valgendusgeel oleks kõige sobivam, kui arvestada hammaste seisundit ja eelistatud valgendusrežiimi. Näiteks sõltub geeli valik sellest, kas hammaste valgendamine toimub päeval (ca 1,5 tundi) või öösel (pikem aeg, leebem valgendusaine).
  • Lisaks annab hambaarst koduse protseduuri läbiviimiseks juhised ja vajadusel nõustab ka hiljem.

Pärast seda viib patsient valgendusprotseduure läbi kodus, kasutades tema jaoks valmistatud individuaalset valgenduskapet. Sellega koos saab patsient hambaarstilt kaasa ka väljavalitud valgendusgeeli ja protseduuri juhised.

Enne hammaste valgendamist tuleb hambad puhtaks pesta, kanda geel ühtlaselt valgenduskapele ja suruda see kergelt hammastele. Kape alt välja pigistatud üleliigse geeli saab salvrätikuga eemaldada ja seejärel tuleb suu loputada. Kapet tohib kanda nii kaua, kui on juhendis kirjas. Pärast kape eemaldamist on tarvis suu uuesti veega loputada.

Valgenduskape ja valgendav geel

Individuaalse valgenduskape eelised ja puudused:

  • Tulemus on väga hea, kuid ikkagi tagasihoidlikum kui fotovalgendusel, samas siiski parem, kui teisi koduseid meetodeid kasutades.
  • See on odavam meetod kui kliinikus valgendamine, kuid kallim kui teised kodused alternatiivid.
  • Individuaalne kape jääb patisendile päriseks, seda saab kasutada korduvalt. Edaspidi on vaja vaid geeli juurde tellida.
  • Võrreldes teiste koduste meetmetega on protseduuri eeliseks, et hambaarst saab vajadusel anda patsiendile kaasa tundlikkust vähendavat geeli, mida saab kapele lisada.
  • Individuaalse valgenduskapega hammaste valgendamine võtab rohkem aega kui protseduur kliinikus, kuna valgendusaine sisaldus on madalam. Parima efekti saavutamiseks korratakse protseduuri iga päev 2–4 nädala jooksul.
  • Periood, mil peab vältima toiduvärve ja suitsetamist, on koduse valgendamise puhul pikem kui kliinikus tehtud valgendamisel – nt tuleb hoiduda värvi andvatest toiduainetest nii valgendamise perioodi jooksul (2–4 nädalat, igal inimesel on see individuaalne) kui ka kaks nädalat pärast lõpptulemuse saavutamist. Seega kokku võib minna isegi rohkem kui kuu.
  • Individuaalse kape eeliseks vabamüügis olevate kapete ees on asjaolu, et isiklik kape ühtib täielikult patsiendi suu füsioloogiaga ning ei avalda hammastele mingit survet.

Hammaste valgendus vabamüügis olevate kape või plaastritega

Vabamüügis olevale kapele/plaastrile on geel juba peale kantud, seega on nad ühekordsed. Valgendamise protseduuri võib inimene teha ise kodus, tuleb vaid järgida tootejuhendit. Vabamüügis olevate kapede või plaastritega valgendamine võib toimuda samuti kas päeval või öösel, täpselt nii, nagu inimene soovib. Selle põhjal valitakse kas tugevama või nõrgema ainega kape või plaaster.

Standardse valgenduskape või -plaastri eelised ja puudused:

  • Tulemus on mõõdukas.
  • Valgendamisprotsess võtab aega 3 päevast kuni 4 nädalani (sõltuvalt hammaste seisundist).
  • Kuigi valgenduskaped ja -plaastrid on odavamad võrreldes individuaalsete kapedega, siis kokkuvõttes ei ole see parim variant. Standardsed kaped ja plaastrid on ühekordsed – ehk neid ei saa tulevikus uuesti kasutada, vaid igaks valgendamiseks tuleb osta uued.
  • Aeg, mil peab hoiduma värvi andvatest toiduainetest ja suitsetamisest, kestab valgendamise perioodil (kuni 4 nädalat) ja kaks nädalat pärast lõpptulemuse saavutamist.
  • Kuna kodus hambaid valgendav inimene ei konsulteeri enamasti enne hambaarstiga, siis inimene ei tea, et tal on mõni hammastega seotud probleem. Sellest võivad tekkida ebameeldivad tagajärjed, näiteks:
    • Valgendusgeeli sattumisel hambaauku võib tekkida äge tundlikkus ja isegi valutunne ning kaaries kiireneda. Sellisel juhul on vaja valgendamine kohe lõpetada ja pöörduda arsti poole.
    • Teiseks probleemiks võib olla, et inimene ei tea midagi oma hambakatust või -kivist. Sel juhul ei ole valgendamine tulemuslik, sest hambatoon võib jääda ebaühtlaseks.

Seega soovitame igal juhul enne kodust hammaste valgendamist pöörduda hambaarsti juurde, et hinnata hammaste ja igemete seisukorda ning vältida võimalikke riske.

Kodune valgendamine pikendab fotovalgendamise efekti

Vahest kui hambapigment on väga sügav võib arst soovitada kliinikus teostatava ZOOM valgendamise järel ka kodust valgendamist individuaalse kape ja geeliga. Sedasi saab valgendusefekti suurendada ja pikendada.

Millal on hambavalgendus vastunäidustatud?

  • vesinikperoksiidi või vesinikkarbamiidi allergia puhul
  • raseduse ja rinnaga toitmise ajal
  • ortodontilise ravi ajal
  • hammaste tundlikkuse puhul
  • ulatusliku kaariese puhul
  • hambaemaili pragude ja paljastunud hambajuurte puhul
  • parodontiidi ja suu limaskesta põletiku puhul
  • lapse- ja nooruki eas
  • hambavalgendus ei ole soovitatav, kui esineb plomme või kroone esihammaste piirkonnas, kuna neile valgendav aine ei mõju ning tulemuseks võib olla ebaühtlane värv.

Lihtsad kodused võtted hambavärvi parendamiseks

Hambapesu ja suuhügieen

On olemas grupp õnnelikke inimesi, kellele piisab tõesti vaid hammaste regulaarsest pesemisest ja hambaniidi kasutamisest, et hambad valgeks saada ja need sellisena hoida. Hammaste tervis on hammaste värvuse juures üks olulisimaid faktoreid.

Valgendav hambapasta

Levinud on valgendavad hambapastad, mille valgendav efekt avaldub abrasiivsete osakeste mehaanilise toime ja/või ensüümlisandite toime tõttu. Pastas sisalduvad ensüümlisandid lahustavad hambakattu ja parandavad sülje kaitsefunktsioone, eemaldades pigmendi emaili pinnalt ja takistades uue pigmendi tekkimist. Abrasiivse toimega pastade puhul tuleb aga olla ettevaatlik, kuna selliste valgendavate pastade pikaajaline kasutamine võib põhjustada hammaste kulumist. Lisaks ei suuda sellised valgendavad hambapastad tegelikult hammaste oma tooni valgendada ehk muuta hambaemaili ja dentiini värvi. Need puhastavad hambaemaililt vaid katu ja pinnaplekid, luues sellisel moel valgendava efekti. Väga sageli sisaldavad kvaliteetsed valgenduspastad ka hambaemaili tugevdavaid ning ülitundlikkuse ja kaariese teket ennetavaid komponente.

Olemas on ka valgendavad hambapastad karbamiidperoksiidi baasil. Selline hambapasta laguneb kokkupuutel süljega ja nii eraldub aktiivne hapnik, mis tungib sügavale hambakudedesse, muutes nende tooni heledamaks. Niisugused pastad on palju tõhusamad kui abrasiivsed või ensüümidega pastad, kuid mõnel juhul võivad need põhjustada limaskesta keemilist põletust. Karbamiidperoksiidi sisaldavate pastade kasutamisel peab olema eriti ettevaatlik ja jälgima, et pasta ei puutuks kokku suuõõne pehmete kudedega üle 4–5 minuti.

Hammaste puhastamine soodaga

Lisavõimalusena võib hambaid pesta või suud loputada ka kodus valmistatud soodaseguga, mis hävitab suus pesitsevad bakterid ja mõjutab minimaalsel määral hammaste värvi.

Hambavalgendus aktiivsöega

Vanasti teati, et söetükiga hambaid hõõrudes on hammaste valgendus täiesti võimalik. Tänapäeval on selle jaoks saadaval aktiivsöega hambapastad ja preparaadid. Aktiivsüsi on poorne ja tõmbab endasse värvaineid, seega hammaste pigment väheneb. Süsi on samuti parim lühiajaliseks kasutamiseks, kuna pika aja jooksul võib see hambaid liigselt kulutada. Oodata võib mõõdukat värvuse paranemist.

Kokkuvõte

Kui soovid valgendada hambaid kodus ohutult, siis olenemata sellest mis tooteid kavatsed kasutada on mõistlik (ja isegi vajalik) külastada eelnevalt hambaarsti. Hambaarst hindab suu olukorda, arvestades vastunäidustusi, soovitab parimat viisi valgendamiseks ning valmistab suu valgendamiseks ette.

Pea meeles, et kliinikus hammaste valgendamine on efektiivsem ja turvalisem kodusest valgendamisest, kuid ikkagi kallim. Hammaste valgendamine kodus on odavam, kuid tulemus on mõõdukas ja sellel on omad riskid, mida saab maandada teostades valgendamist eelneval arsti juhendamisel.

Kas soovid konsultatsiooni hammaste valgendamise kohta?

Kas soovid saada nõuandeid oma hammaste ja igemete tervise kohta? Liitu meie uudiskirjaga!