Mida tähendab sinu hambavalu?

hambavalu

Hambavalu on erinev. See võib olla tülikas tuikamine või murettekitav painaja. Igale valule on olemas lahendus, kui pöördud sellega arsti poole. Loe lähemalt, milline hambavalu millisele probleemile viitab.

Millist hambavalu esineb?

  • Äkiline ja torkav hambavalu – ilmneb süües ja juues, suud avades ja sulgedes. Tõenäoliselt on tegemist hambaauguga, halvemal juhul traumajärgse prao või mädakoldega.
  • Hammast läbistav väga tugev valu – sageli reaktsioon külmale või kuumale, samuti võib tekkida söögi või joogi sattumisel hambale. Tõenäoliselt on tegemist hambaauguga, mis on hambanärvi ligidal.
  • Valuline tundlikkus – probleem võib olla sama, mis eelnevates näidetes. Samuti võib see olla märk igemete taandumisest või liiga tugevast hammaste harjamisest.
  • Pulseeriv hambavalu – üldjuhul nõrgemat sorti, aga siiski häiriv. Esineb hambakrigistajatel, aga võib olla ka märk hambaaugust või igemehaigusest.
  • Hambavalu ainult süües ja juues – märk hambakahjustusest või algusjärgus hambaaugust.
  • Valusad tagumised igemed – sinu tarkusehambad võivad olla lõikumisfaasis. Kui valu on pigem lõualuus ja püsiv, võib olla vajalik tarkusehammaste eemaldamine.
  • „Paksud” ja tundlikud igemed – märk igemepõletikust. Võib ilmneda ka liiga tugeval harjamisel või pärast hambakivi eemaldamist igemete vahelt.
  • Väga tugev hambavalu ja/või igemevalu – tegemist võib olla traumaga või intensiivsemaks muutunud infektsiooniga, eriti kui sellega kaasneb põletik ja põse paistetus.

Kuidas hambavalu leevendada?

Sageli on hambavalu puhul esimene lahendus võtta valuvaigisteid. Rohud, nagu ibuprofeen ja paratsetamool, võivad valu leevendada ja ka põletikku alandada, kuid on valu ja terviseprobleemiga tegelemisel pigem ajutine meetod.

Igal juhul tasub olla tähelepanelik ja panna kirja aeg hambaarstile, sest regulaarne hambavalu ja tundlikkus on sageli märk probleemist, mis võib mingil hetkel tõsisemaks muutuda. Hambaarsti käest saad teada, kas on vaja kiiret tegutsemist ja mida on võimalik teha seni, kuni avaneb võimalus hammaste olukorda hinnata.

Kui tegemist on traumaga, on oluline kiiresti tegutseda. Võta ühendust oma hambaarstiga! Hambaarst võib võtta su erandkorras vastu ja osutada abi, või suunata hambakirurgi juurde. Erakorralise vastuvõtuga tegelevad hambakirurgid töötavad  suuremates hambaravikeskustes.

Võta meiega ühendust!

Sildit:
Jaga: